Ako spolu prežiť

Ako spolu dokáže fungovať, v takej malej kabíne, bez toho aby ste sa nepozabíjali?

Keďže skoro každý sa ma pýta na tento problém „spoluexistencie“, rozhodla som sa napísať jeden stručný manuál na prežitie. Na základe našej skúsenosti. Tento manuál by som odporučila každému páru, ktorý zažíva posledné dozvuky zamilovanosti. Inak povedané, keď sa nám opotrebujú ružové okuliare.

Nebudem klamať. Každý človek je iný, svojský. Má iné zvyky, návyky a samozrejme aj zlozvyky. Po rokoch si ich človek začne pomaličky všímať. Predísť sa tomu nijako nedá, jediným východiskom je…

PARTNERSKÁ KOMUNIKÁCIA

Na ňu nadväzujú ďalšie komplikácie a problémy vo vzťahu. Takýmto problémom sa dá predísť, iba ak páry vedia spolu komunikovať. Prijímať a akceptovať názory toho druhého, pozorne si ich vypočuť a stanoviť si nejaký kompromis, ak sa ich názory líšia.

V našom prípade, ak vznikol nejaký konflikt prvotný postup bol takýto:

  • bezmyšlienkovité presádzanie svojho názoru, jednostranne a maximálne subjektívne
  • konflikt, neprijatie opačného názoru
  • tichá domácnosť
  • uvedomenie si malichernosti problému
  • ego bokom, ospravedlnenie…

Čiže jednoducho povedané, ak sme sa pohádali, nevedeli sme sa normálne o probléme porozprávať, vždy sa urazili obaja, alebo jedna strana. Ego si tancovalo „makarenu”, zatiaľ čo racionálne uvažovanie bolo zamestnané sledovaním tých tancov.

Po čase sme si uvedomili, že tento spôsob je zbytočne zdĺhavý, psychicky náročný a zmenili sme to. Ak sa objaví nejaký problém v záujme oboch strán pátrame po príčine. Prečo vznikol? Dalo sa mu predísť? Ak je to nezhoda v názore, znova rovnaký postup. Pátrame po najlepšom možnom kompromise. Žiadne zbytočné urážanie. Len diskusia.

Samozrejme nefunguje to vždy na 100%. Lebo aj my sme len ľudia, občas robíme staré chyby. Dôležitejšie je, ako sa s tým vieme popasovať. Nakoniec vždy vyhrá diskusia a kompromis.

Na takýto postup predsa len treba dvoch psychicky vyzretých jedincov, ktorí sa neboja komunikovať a prijímať názory a myšlienky toho druhého. Áno, aj tie negatívne  a menej lichotivé. Iba takto bude vzťah fungovať správne. Z mojej skromnej 22-ročnej skúsenosti odporúčam, aby ste sa navzájom presvedčili, či patríte k takýmto jedincom. Už v tom rannom štádiu vzťahu. Zisťovať to po rokoch a snažiť sa to opraviť je smiešne a nie vždy možné. Bohužiaľ, poznám takéto páry, ktorý by komunikovať chceli no nevedia. Lebo to predtým nerobili správne a ich egá či povahy im to neumožnia.

Vráťme sa späť do kabíny. Tam niet cesty úniku. Ak vznikne problém, musí sa riešiť hneď. Nemôžem len tak vypadnúť von a pokecať si o tom s kamarátkou. Prípadne odísť niekam na týždeň, hrať urazeného. Ak by si to chcel niekto vyskúšať, nemusí robiť vodičák na kamión, stačí sa zavrieť do malej izby a skúsiť, ako dlho tam viete spolu fungovať. Držím palce!

Nataly

Advertisement

One Reply to “Ako spolu prežiť”

  1. Spätné upozornenie: Stála dvojka – Peter & Nataly

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: