Recenzia GPS TomTom

•TOMTOM TRUCKER 6000•

V našom prípade ide o 6 palcovú GPS navigáciu pre kamióny. V nastaveniach sa po niekoľkých kliknutiach vozidlo dokáže zmeniť na auto, karavan či autobus.

Z predajne Datart za zhruba za 345€. Momentálny prehľad cien je tu.

Ak nie si kamionista, no jazdíš dosť často do zahraničia, odporúčame klasickú malú GPS TomTom pre osobné vozidlá s cenou cca od 100€. 

Dôležité parametre ako:

 • Speak & Go – Zariadenie možno ovládať aj hlasom. (zatiaľ sme netestovali)
 • Rýchle hľadanie – Nájdite svoj cieľ rýchlejšie na základe výsledkov intuitívneho vyhľadávania. Funkcia Rýchle hľadanie začína vyhľadávať váš cieľ, akonáhle začnete písať.
 • Online vyhľadávanie – Vyhľadávajte online a získajte ešte viac bodov záujmu.
 • 3D mapy – Zobrazte si budovy a orientačné body v úžasnom 3D a budete vždy presne vedieť, kde ste.
 • Aktualizácia zadarmo – Získajte nové inovatívne funkcie prostredníctvom pravidelných aktualizácií.
 • Moje trasy – Ukladajte si obľúbené trasy do svojho zariadenia.
 • Slot na pamäťovú kartu je samozrejmosťou.
 • Doživotné mapy pre nákladné vozy – Jazdite vždy s najnovšou mapou pre nákladné vozy, bez príplatku.
 • Služba TomTom Traffic na 1 rok – Získavajte informácie zo služby TomTom Traffic v Európe s neobmedzenými dátami a roamingom na 1 rok, bez príplatku. Potom je možné službu TomTom Traffic zakúpiť na stránkach tomtom.com.
 • Magnetický držiak uľahčuje vkladanie a vyberanie zariadenia.
 • Služba Rýchlostné radary TomTom na 1 rok – Jazdite s upozorneniami na rýchlostné radary v 36 krajinách Európy po dobu 1 roka. Potom je možné službu Rýchlostné radary TomTom zakúpiť na stránkach tomtom.com. Vo Francúzsku táto služba zahŕňa len upozornenie na nebezpečné zóny.
 • Pokrytie mapy
  Predinštalovaná mapa EurópyADAT, BE, BG, CH, CY, CZ, DE, DK, EE, ES, FI, FR, GB, GR, HR, HU, IE, IT, LI, LT, LU, LV, MC, ME, MT, NL, NO, PL, PT, RO, RSRU, SE, SI, SK, SM, TRUA, VA. Spojovacie komunikácieAL, BABYMD, MK.
  Pokrytie máp pre nákladné vozidlá (výška, šírka, dĺžka, hmotnosť, hmotnosť na nápravu a nebezpečný mat.): ADAT, BE, CH, CZ, DE, DK, ES, FI, FR, GB, GRHR , HU, IE, IT, LU, NL, NO, PL, PT, SE, SI, SK, SM.

Zdroj: trinasty.sk

Plusy:

 • Online dopravný servis. (TomTom traffic. My sme to mali zdarma na rok, a potom sme si to museli zakúpiť znova za cca 50€/rok spolu s radarmi. No niektoré GPS to už vraj majú doživotne. Netušíme, pre istotu sa spýtajte predajcu.)
 • Obľúbené miesta sú uložené na cloude s možnosťou synchronizácie na rôznych zariadeniach (GPS, telefón, PC).
 • Aktualizácia systému pomocou PC v jednoduchom programe.
 • Dobrá výdrž batérie mimo napájania.
 • Kvalitný držiak a prípojka na kábel.
 • Upozornenie na radary, aj na tie dočasné policajné, nie len na pevné, ktoré sú v obciach a pod.
 • Dizajn a spracovanie je na vysokej úrovni.
 • Prehľadnosť a jednoduchosť používania.
 • Pravidelné aktualizácie máp.
 • V prípade hustej premávky, uzavretia cesty a podobne vypočíta obchádzkovú trasu.
 • Prehľad o danej situácií na ceste: upozornenie na zlé poveternostné podmienky, nebezpečné úseky, príčina zápchy (pokazené ťažké nákladné vozidlo, pravý pruh neprejazdný, práca na ceste atď.).
 • Možnosť nastavení parametrov nákladného vozidla (výška, váha, max. rýchlosť a pod.).

Mínusy:

 • Cena za produkt.
 • Nutnosť zakúpenia premávky a radarov.
 • Na Slovensku zvykne zmätkovať ak ide o vypočítanie trasy, hlavne smer Zvolen, Lučenec, Rožňava atď. Kedže máme označené niektoré mosty napr. 12 t a pod tabuľou malým: celkovo 46 t, GPS 12 t vyhodnotí ako celok a hľadá obchádzku. Na niektorých úsekoch sa to už opravilo a vie ísť normálne, no občas sa to môže stať. Pozor si treba dať v Amsterdame, kde je kopec zjazdov a ukazuje zjazd vľavo, no názov zjazdu ukáže, ten vpravo. Je to dosť chaotické. Ak na ceste vznikne prekážka a daný úsek uzavrú, vypočíta obchádzku bez opýtania. Treba stále sledovať trasu, hlavne ak píše 200 km rovno a po 15 min ide dole na zjazd.
 • Zvykne dlho načítavať trasu, ak ide cez viacero krajín.
 • Ľahko dokáže zamrznúť. Preto ak na niečo klikáš, rob to pomaly, aby mala dostatok času na spravovanie.
 • Neviem prečo, ale na Slovensku momentálne nemajú podporu. Ak budete produkt registrovať, zvoľte CZ a vymyslite si nejakú adresu tam. To nám poradili aj na infolinke. Takisto sa bude platiť v KČ.

 

Záver:

S TT programom máme dlhoročnú skúsenosť pomocou apky MyDrive. Neskôr, keď sa nám pokazila GPS (tablet so softvérom za 70€) sme začali zvažovať kúpu novej a rozhodli sme sa pre TT. Nebudeme tvrdiť, že je to najlepšia GPS na trhu. Jednak má svoje muchy a nemusí každému vyhovovať. Niekomu stačí aj tá obyčajná za 70€. No podľa nás je oproti tej predchádzajúcej neporovnateľná. Uvediem pár zaujímavých skúseností, prečo si to myslíme.

Aby sme jej toľko nekrivdili spomeniem, že Igo (tá GPS za 70€, tuším sa takto volala) mala značenie zákazu predchádzania pre kamióny a trasu načítala rýchlejšie. Rovnako ako TT mala možnosť zadania prejazdných bodov, a rôzne miesta sa dali v nej taktiež uložiť. No na rozdiel od TT, keď nám Igo prvýkrát zamrzla, (museli sme ju reštartovať a obnoviť pôvodné nastavenia), uložené miesta sa vymazali taktiež. Stalo sa to minimálne dvakrát.

TT tieto miesta synchronizuje pomocou účtu na cloud. To znamená, že sa tieto údaje automaticky stiahnu, do akejkoľvek GPS TT, po prihlásení na účet. Výdrž batérie bola v prípade Igo žalostná. Po odpojení z napájania vydržala pár minút. Bez stáleho napájania bola nepoužieteľná. Neskôr sme zistili prečo. Keď sme ju rozobrali, našli sme tam zakrpatenú batériu. Ak išlo o aktualizáciu máp nevedeli sme sa v tom vyznať. Nenašli sme žiaden program, ktorý by to spravil za nás, dokonca aj skúsený itečkár mal s tým problém. Možno to bolo chybným kusom, kto vie…

K Igo iba toľko. Pár fotiek, kde si jednoducho porovnáte dizajn a kvalitu.

img_3492-1

 

 

Po týchto skúsenostiach sme sa rozhodli pre TT. Momentálne neľutujeme. Aj napriek negatívam a nedávnej zlej skúsenosti so softvérom, ktorá sa stala, stále jej dôverujeme.

Nedávno nám totálne zamrzol TT, bol problém dostať sa do menu a dať celkový reset. V tomto prípade sa to nakoniec podarilo, GPS sa resetovala a vrátila na pôvodné nastavenia, uložené miesta nabehli po prihlásení a TT šiel, akoby sa nič nestalo. Keď sa to stalo naposledy u Igo, tá zamrzla úplne. Už sme nemali žiadnu snahu to nejak zachraňovať, skúšali sme to jemným búchaním, no nakoniec odišiel dotykový displej a museli sme ju vyhodiť.

Ak ti angličtina problém nerobí a nastane problém s TT, na internete nájdeš fóra, kde si ľudia radia ako to dať do poriadku. Takto sme si poradili aj my. TT ma kvalitný softvér a človek si s ním veľmi ľahko poradí. Hoci nie je najrýchlejší, je aspoň spoľahlivý. Pevne verím, že je otázkou času, kedy sa aj rýchlosť vyrieši. Ak ide o aktualizácie, aktualizujú sa okrem máp aj iné veci: naposledy to bol pohľad na zjazd. Ak sa šlo na zjazd, zmizla mapa a naskočil obrázok zjazdu, po aktualizácií je to rozdelené na obrazovke. Je to omnoho lepšie. (Vieš, kde sa máš držať a ako sa lemuje cesta na danom zjazde.)

 

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ako si ju vyskúšať bezplatne:

Mobil: aplikácia TomTom GO (offline GPS) pre Android a iOS. Po inštalácií si stiahnete mapy a ďalej postupujete podľa pokynov.

(Túto aplikáciu budem pozorne testovať v nasledujúcich týždňoch, momentálne s ňou nemám žiadne skúsenosti. My sme používali MyDrive alebo web na kontrolu premávky.)

 

 

 

Po inštalácií som sa dostala k nasledujúcim informáciám. Aplikácia je síce zadarmo (inštalácia a stiahnutie máp), ale má obmedzený počet kilometrov, ktoré môžete použiť na navigovanie. Je to vraj 75 km. Zakúpenie kilometrov je podľa cenníka 5,99€/mesiac, 19,99€/rok. Apka funguje na jednej platforme, čiže kamión si tam nenastavíte, iba auto. (Čo pri plánovači MyDrive neplatí, tam je kamión, motorka a auto.) Traffic je samozrejmosťou. (Tam som si žiadne poplatky nevšimla.) Synchronizácia s účtom je taktiež v ponuke. Čiže ak sa ti pokazí TT GPS, tuto akoby si ju našiel. 😉

Ak si ju plánuješ vyskúšať, daj nám vedieť ako sa ti páčila. Sme veľmi zvedaví. 😉 😉 😉

 

Online na webovej stránke funguje iba plánovanie trasy (ako apka MyDrive) a prehľad plynulosti premávky, práca na ceste a podobne. Ako navigácia to nefunguje. Skôr taká pomôcka k dopravným obmedzeniam v zahraničí. Klik na: mydrive.tomtom.com.

Plánovač trasy s možnosťou synchronizácie s vašou GPS TT je apka s názvom MyDrive. Andriod a iOS. POZOR! Na výber je auto, motocykel a kamión.

 

 

Pozor: dostupne zariadenia s funkciou synchronizácie trás sú tieto:

 • GO: 5200, 6200, 520, 620, 52, 500, 600, 50, 60, 50B, 60B, 50C, 60C, 50S, 60S, 40S,
 • GO PROFESSIONAL: 6200 / 6250 / 520 / 620,
 • TRUCKER 620,
 • VIA 53,
 • RIDER 400

V prípade nejasností píšte na FB Peter & Nataly.

Ako sa to ovláda som nepísala, predpokladám, že to každý zvládne samostatne. Ovláda sa ľahko, je tam minimum ikoniek. Všetky sú jasné a výstižné. Ak by ste mali záujem, mohli by sme to predviesť vo videu. 🙂

Peter & Nataly 🙂

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: