Vitoria-Gasteiz (Španielsko)

Vitoria-Gasteiz (do apríla 1983 Vitoria (čo je historický španielsky názov mesta); historický baskický názov mesta: Gasteiz) je hlavné mesto provincie Álava a autonómneho spoločenstva Baskicka. Nachádza sa na severe Španielska a po Bilbau je druhým najväčším baskickým mestom.

Mesto založil v roku 1181 navarrský kráľ Sancho VI. Jeho názov bol Nueva Victoria a plnilo úlohu defenzívneho opevnenia. V roku 1200 dobyli mesto vojaci kastílskeho kráľa Alfonza VIII. a pripojili ku Kastílskemu kráľovstvu. Sídlo prosperovalo a v roku 1431 mu kráľ Ján II. udelil štatút mesta. V roku 1813 sa odohrala bitka pri Vitorii, ktorá bola rozhodujúcou bitkou Španielskej vojny za nezávislosť. Výsledkom bitky bolo ukončenie francúzskej nadvlády. V meste sa nachádza monument Monumento a la Independencia, ktorý túto udalosť pripomína. V roku 1980 mesto baskickým parlamentom vyhlásené za hlavné mesto Baskicka. V roku 1983 dostalo dnešný názov.

vitoria

Počtom obyvateľov je na tom rovnako s Košicami. V centre je množstvo pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. My sme šli naslepo, mali sme Luckyho a návšteva pamiatok nejak neprichádzala vhod. Mesto sme navštívili v sobotu a nedeľu. Bolo blízko pumpy, kde sme stáli a bolo naozaj nádherné. Aj keď niektoré časti mesta divne smrdeli a kolobežky, ktoré sme si na rôznych miestach odparkovali boli po príchode na zemi. Okrem týchto mini iritujúcich vecí sme nezaznamenali nič hrozné.

IMG_6919
Prvá zastávka

V meste sme našli niekoľko budov v štýle, ako je na obrázku vľavo. Veľmi sa nám tieto maľby páčili. Vedeli by sme si ich predstaviť aj u nás.

Centrum mesta je naozaj obrovské. Všade bol nejaký park, kopec zelene a fontána. Blúdili sme parkmi a oddychovali v chládku, kedže bolo naozaj teplo.

Najdôležitejším bodom mesta je námestie: Plaza de España. Tam je informačné centrum pre turistov. Kopec kaviarničiek alebo reštaurácií a naozaj skvelá atmosféra. Keď sme tam boli my, konala sa svadba. Mladomanželia vyšli z radnice a presúvali sa na miesto, kde mali zabezpečenú hostinu.

My sme si tam našli podnik, kde sme sa konečne normálne najedli. V jedálnom lístku sme našli vegánske burge. To bol pre nás naozaj výnimočný okamih, kedže v Španielsku je ťažké nájsť vegásnke/vegetariánske jedlo mimo podniku, kde sa na to špecializujú.  Tieto burgre boli naozaj výnimočné. Chceli sme si ich dať aj v nedeľu, ale prišli sme v dobe, kedy jedlo nepripravovali a ponúkali iba drinky. Tak sme sa pobrali do auta a spravili sme si cestovinový šalát. 😀

IMG_6988
S plným bruškom

Keď sme pri burgroch. Placky (burgre) sme našli v potravinách, ktoré sú v obrovskom nákupnom centre- El Boulevard Merkatal Gunea. Je tam aj Primark. 😉

Tieto placky sme si dali neskôr k cestovinovému šalátu. Škoda, že u nás sa nedajú kúpiť. 😦

V meste sa nám najviac páčilo to množstvo cyklotrás. Vďaka nim sme boli v centre za niekoľko minút.

Ak sa niekedy ocitnete na tejto pumpe 42.877686, -2.712217, je tam reštaurácia Lopidana, diaľnica A-1, môžete si takýto výlet dopriať rovnako ako my.

V meste nás najviac zaujalo

Eskalátor v meste? Prečo nie? V meste je množstvo schodov, stúpaní. No Španieli sa s tým nebabrali a postavili eskalátor, ktorý vás odvezie až na vrchol. Je to nesmierne užitočné, najmä v lete, kedy je veľmi horúco a človek je rád, že sa vládze aspoň potiť. 😀

IMG_7010

Ďalej to boli tieto zaujímavé vecičky

IMG_7044

Fontánka pre Luckyho s katedrálou- Maria Sortzez Garbiaren

 

Najlepšia zmrzlina v meste

IMG_7073

Nájdete ju tu:

Heladería “Di Breda”

General Loma Plaza, 6, 01005 Vitoria-Gasteiz, Araba, Španielsko

Peťo odporúča jahodovú. Ja svojho favorita nemám. Kornútky chutia dosť divoko, takže si radšej vypýtajte kelímok. 🙂 Na ulici, pred podnikom sú stoly a stoličky, no tie zvyknú byť preplnené. Neďaleko je park, môžete si ju vychutnať aj tam. 🙂

Vláčik, ktorý vás povozí po meste

To najlepšie nakoniec. V meste pri monumente (Monumento a la Independencia/ Virgen Blanca Plaza, 01001 Vitoria-Gasteiz, Araba, Španielsko) parkuje vláčik, ktorý niekoľkokrát denne robí exkurzie po meste. K jednotlivým zastávkam je aj sprievodca (nahrávka), ktorá je v španielčine a angličtine. V tom ruchu je pravdepodobné, že nebudete počuť nič. Snaha sa cení. 🙂 Nás s Peťom viac zaujal vláčik, ako funguje a prechadza rôznymi zákrutami, ktoré mu nerobia žiaden problém.

IMG_7001

V meste je toho naozaj viac. Všetko sme nestihli pozrieť. Určite ho odporúčame ako malú zastávku na ceste po Španielsku.

 

Čo sme v meste ešte videli?

 

Nutaly

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: