Vlora a Berat (Albánsko)

Naša krátka zastávka v Elbasane sa skončila. V sobotu ráno sme nasadli do Fabči a vybrali sme sa do Vlore, kde sme mali zarezervovaný hotel na 2 noci. Cesta autom vychádzala na niečo cez 120 km. My sme sa však rozhodli, že si spravíme menšiu zastávku v meste Berat. Toto mesto odporúča každá stánka zamerená na Albánsko. Na hotel sme sa veľmi neponáhľali, časovo nám to vyhovovalo, tak sme sa rozhodli, že malá zachádzka nám neublíži.

Berat

berat

Berat je mesto na pravom brehu rieky Osum v južnej časti stredného Albánska. Je hlavným mestom okresu Berat a kraja Berat a sídlom biskupa pravoslávnej cirkvi. V meste žije 64 473 obyvateľov.

Berat, známy ako mesto tisícich okien kvôli nezvyčajným oknám vsadeným do fasád jeho červenostrechých domov, je od roku 1961 pamiatkovo chránený, vďaka čomu boli historické domy obnovené. Viac o meste tu.

Je to naozaj krásne mesto. Zastavili sme sa v centre, kde sme nechali auto na (podľa značky) platenom parkovisku, kde nik nebol a nikto nič neplatil, takže sme to mali zdarma. Šli sme sa prejsť, urobiť pár fotografií a potom na hrad, ktorý nám odporučil Tripadvisor.

Cesta k hradu bola divoká. Na tretí pokus sme odbočili správne do uličky, ktorá viedla k hradu. Bola to obyčajná prašná cesta. Jediným záchytným bodom bola tabuľa, ktorá ukazovala, že touto cestou sa naozaj dostaneme k hradu. A aby sme nezabudli,  túto cestu nám odporučil Talian, ktorý si všimol, že sme sa v jednej z uličiek stratili.

Nakoniec sme sa vyškrabali na kopec, kde bol hrad. Okrem toho tam bolo niekoľko autobusov, áut, robotníkov a hluk. Našli sme si miesto na zaparkovanie a prešli sme sa k hradu. Parkovisko a chodník k hradu práve rekonštruovali, takže tam vládol menší chaos. Ale turistov to nijako nerušilo. Dostali sme sa k hradu, zaplatili sme vstupné 100 lek (0.80 €) a šli sme dnu.

Po niekoľkých metroch sa nám naskytol nádherný výhľad na mesto. Urobili sme si pár fotiek, našli sme bar, kde sme sa posilnili drinkom a oddýchli si. Bolo naozaj horúco a nevládali sme ísť ďalej.

Neskôr, keď sme si hrad dôkladne prešli, sme sadli do auta a vybrali sa do Vlore.

Reklamy

Vlora

Vlora je mesto ležiace v juhozápadnej časti Albánska v kraji Vlorë a taktiež v okrese Vlorë. Mesto sa nachádza v zálive Jadranského mora a je obklopené horami. Má okolo 83 000 obyvateľov (2003). Žije tu asi 8 000 Grékov, ktorí však nie sú vládou uznávaní ako menšina, čo je jeden z nevyriešených sporov medzi Gréckom a Albánskom. Prístav v tomto meste je blízko k prístavu Bari v Taliansku.

Vlora patrí medzi najstaršie albánske mestá. Bolo založené v 6. storočí pred Kr. ako grécka kolónia s názvom Aulōn.

Zvërnec

V centre mesta sme neboli, snažili sme sa sústrediť na pamiatky a zaujímavé miesta v okolí. Jedným z nich je aj ostrov Zvërnec (40.5175546 19.4057391), kde stojí kostol sv. Panny Márie zo 14. storočia. Tento ostrov bol kedysi domovom skupiny pravoslávnych mníchov, ale posledný z nich odišiel v roku 1966. Ostrov je spojený s pevninou dreveným mostom, ktorý je nový, o niečo širší ako jeho predchodca. Kostolík a samotný ostrov je otvorený kedykoľvek počas dňa. Parkovisko je bezplatné, trošku preplnené. Turistov tak akurát. Je tam aj stánok s občerstvením, no magnetky tam nemali.

Cestou späť sme sa zastavili v reštaurácií, ktorá bola súčasťou súkromnej piesočnatej pláže. Bolo tam minimum ľudí, pláž bola piesková. Museli sme len doplatiť 300 lek (2,4 €) za ležadlá a slnečník. A to najdôležitejšie, vrátiť sa po plavky. 😀

Zo všetkých pláži, ktoré sme navštívili, bola táto najlepšia. Voda bola skvelá, nebola veľmi hlboká ani niekoľko metrov od pláže. Všetci mali svoj kúsok súkromia. Škoda, že sme tam neboli dlhšie. Najvtipnejšie na tom bolo to, že sme mali svoju súkromnú pláž aj s úžasnou reštauráciou v rámci ubytovania, iba niekoľko metrov od hotela. My sme si však našli niečo iné a lepšie. Ale najesť sme sa chodili do hotela, tam varili zo všetkých miest najlepšie. Nabudúce strávime viac času určite tu. 🙂

IMG_5789
Naša (zatiaľ) najlepšia pláž, ktorú sme objavili

Z Vlore sme navštívili aj hrad. Takmer nikto tam nebol, len my a talianski turisti. Mračilo sa a vyzeralo to, že bude pršať. Neskôr sa aj menší lejak spustil, no my sme to stihli, keďže to bola len krátka zastávka a veľa toho tam nebolo. Ale ten výhľad jednoznačne stál za to.

Reklamy

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: