Téryho chata

Tatry sú pre Slovensko neodmysliteľnou súčasťou. My Tatry milujeme. Radi sa sem vraciame a objavujeme nové zákutia.

Na Téryho chatu sme sa odhodlali vyšľapať na druhý pokus. V zime to nebolo najideálnejšie, pretože sme na to neboli náležite vybavení obuvou a pod. V lete nastal náš čas a konečne sa nám to podarilo. Modriny, pľuzgiere na nohách, červeň v tvári či prepotené tričká stáli za to!

 

Téryho chata ( 2 015 m. n. m.)

Téryho chata (ľudovo nazývaná Terynka) je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1899. Chata od svojho založenia nesie meno banskoštiavnického lekára Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky vo vtedajšom Uhorsku. Chata prešla viacerými stavebnými úpravami, naposledy v rokoch 1979-82, stavebný materiál na opravu vynášali nosiči na svojich ramenách, no napriek tomu si zachovala pôvodný tvar.

teryho chata.png

 

Prístupnosť chaty:

Chata je prístupná od Zamkovského chaty (zelená turistická značka, 2h). K Zamkovského chate sa ide buď z Hrebienka alebo Skalnatého plesa (červená turistická značka). Len od Hrebienka je ale chata prístupná celoročne. Od Téryho chaty vedie chodník (zelená turistická značka, žltá turistická značka) cez Pfinnovu kopu do Dolinky pod Sedielkom a odtiaľ buď cez Priečne sedlo (žltá turistická značka) do Veľkej Studenej doliny alebo na Sedielko (zelená turistická značka) a do Javorovej doliny.

teryho-chata-mapa2

 

NAŠA SKÚSENOSŤ:

P&N: Určite by sme odporučili navštíviť toto nádherné miesto každému. V prvom rade sa na cestu treba vyzbrojiť poriadnou obuvou, jedlom a v lete pitím. Čím skôr ráno vyraziť. Nebáť sa vražedného stúpania, ktoré nasleduje tesne pred Téryho chatou. Ak človek nemá kondičku, nech sa na to aspoň psychicky pripraví deň vopred. 😉 Výhľad odtiaľ stojí za to!

Nezabudni si na cestu pribaliť:

✓ pevnú obuv      ✓ občerstvenie    ✓ dostatok tekutín

 ✓ fotoaparát    ✓ dobrú náladu

 

Ako sa sem dostať?

Bez auta: vlakom z Popradu smer- Starý Smokovec. Potom šup na Hrebienok a sledovať turistické značky. Prvá zastávka od Hrebienka je Zamkovského chata. Ďalej sa jemne stúpanie mení na mučivé. 🙂 Na Téryho chate sa dá ubytovať a občerstviť. Viac info na stránke. Nám celý výstup trval niekoľko (asi 6) hodín. Cesta späť zbehla rýchlejšie. 😉 Samozrejme, nezabudni na nejaký ten sveter či mikinu. Tatry sú známe svojím premenlivým počasím. Počas nášho výstupu svietilo slnko, pršalo, bolo zamračené… Stále sa niečo dialo…

Človek sa nemusí za krásnou prírodou trepať niekam ďaleko. To najkrajšie máme doma na Slovensku.

 

Pár fotiek z nášho tripu 🙂

Advertisement

One Reply to “Téryho chata”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: