2 dni, 2 mestá a 2 štáty

(Hoci s takmer dvojmesačným meškaním, no predsa sme to dali!)

Cez leto som plánovala dovolenku do Talianska a Slovinska. Aj keď sme sa rozhodovali viac pre Slovinsko, Taliansko bolo odtadiaľ už len kúsok. Tak prečo nie?

Nič sa však nekonalo. Prišli sme s niekoľkodňovým meškaním domov a na rad prišli dôležitejšie veci.

Tento mesiac sa nám naskytla perfektná príležitosť. Naše Dafko si pýtalo servis, a tak sme po mesiaci dostali voľno. Medzitým ako sme sa balili, sme dostali nápad. Sadnúť do auta a ísť niekam preč. Tak sa aj stalo. (Ako vždy, keď nás niečo napadne.)

Ako sa nám to podarilo? Kam sme sa vybrali a ako bolo?

Čítaj ďalej a všetko sa dozvieš! 🙂

 

Najprv sme museli dať niekoľko vecí dokopy a to:

#1  Výber destinácie (mestá, ktoré navštívime)

Chceli toho viac v Slovinsku (Maribor, Postojna…), no nakoniec sme sa rozhodli pre Taliansko (Trieste, Palmanova). Samozrejme, to najlepšie nakoniec. Zakotvili sme v Ľubľane, kde sme boli ubytovaní.

#2 Naplánovať cestu, zaistiť diaľničné poplatky (cena a spôsob úhrady)

Nie všade je to o diaľničnej známke. V Taliansku majú platidlá tzv. mýtne brány. Platí sa na základe počtu najazdených kilometrov na danom úseku diaľnice. Čiže pred vstupom na diaľnicu si pri bráne stlačením tlačidla vytlačíš lístok, ktorý na výjazde z diaľnice odovzdáš u závory a zaplatíš daný úsek. V Rakúsku a Slovinsku fungujú diaľničné známky, ako u nás. Pozor však na Rakúsko! Pred cestovaním si over trasu, kedže niektoré tunely, či horské prechody (napr. Kufstein) sú extra spoplatnené mýtom, tak aby ťa poplatky navyše neprekvapili.

Najlepším a najrýchlejším spôsobom, ako si naplánovať trasu sú google mapy. Povedia ti koľko kilometrov a koľko času zaberie cesta. Dajú ti na výber z niekoľkých možností, ak sú k dispozícii. Dokonca ti poskytnú aj údaje k premávke na jednotlivých úsekoch. Trasa sa potom jednoducho hodí do GPS. Myslím si, že je lepšie si najprv spraviť takýto prehľad na PC ako v GPS.

Takto to vyzerá, keď sa zadá trasa: štart a cieľ.

mapa-zla

A takto, keď sa zadajú prejazdné body a trasa sa prispôsobí na mieru.

mapa dobra.jpg

#3 Rezervácia hotela 

V tomto prebehla moja prvá skúsenosť. Kedže z rôznych stránok ma oslovila iba booking.com, rozhodla som sa urobiť rezerváciu priamo tu. Cestou zo Zvolena (tam sme nechávali auto) som si stiahla aplikáciu do mobilu a začala som hľadať. Stránka funguje do istej miery aj v slovenskom jazyku. Zadá sa mesto, kde človek hľadá ubytovanie, dátum od kedy do kedy, počet osôb atď. Pri zadaní všetkých potrebných informácií stránka spustí vyhľadávanie. Výsledky sa dajú zoradiť podľa ceny, počtu hviezdičiek či vzdialenosti od centra. Potom si už len vybrať! Ak niekto chce so sebou psíka, ako to bola v našom prípade, musí to zadať do filtru. Tam sa môže zadať aj cenová relácia, či iné požiadavky zákazníka. Rezervácia aj storno (do istého dátumu) býva zdarma. Všetky potrebné informácie o uskutočnenej rezervácií budú poslané na mail. Každý hotel ma svoje hodnotenie od klientov, ktorí tam boli ubytovaní. Tieto informácie sú užitočné najmä v prípadoch, ak človek váha nad výberom. Ak nastanú nejaké problémy či nejasnosti, odporúča sa kontaktovať daný hotel. Už len z dôvodu overenia si času rezervácie v deň príchodu. Pretože v mojom prípade na stránke bolo do 22.00 hod. v skutočnosti to bolo do 19.00. O desiatej hotel zatvárali.

Úvodná stránka

1.png

Po zadaní informácií o pobyte

2.png

V ľavo, možnosť doplnenia kritérií na základe dostupných filtrov

3.png

 

#4 Drobnosti na záver (počasie, atrakcie mesta)

Pred samotným odchodom sme si pozreli predpoveď počasie pre jednotlivé mestá. Moja obľúbená stránka je accuweather.com. Atrakcie mesta sme vynechali, vzhľadom na náš obmedzený čas. Šli sme naslepo.

Stránka accuweather so všetkými potrebnými informáciami o počasí

14876106_1344412048916858_1932014521_o (1).png

 

AKO BOLO?

Štartovali sme v sobotu o jednej ráno. O pol jednej poobede sme boli v Trieste. Cestou sme sa ešte zastavili v Ľubľane, v našom obľúbenom veg fastfoode na malé občerstvenie. V Trieste sme sa hneď po príchode vybrali k mólu. More je more. Tam mal Lucky menší výbeh (video). Potom sme prešli centrum a šli na zmrzlinu. Samozrejme, ako to v Taliansku býva, mali aj veg možnosť. Taká kakaová. Sadli sme do auta a šli do nákupného centra na Palmanovej, kde zvykneme chodiť, keď sme v práci. Potom sme šli do hotela v Ľubľane kde sme prespávali. Ráno sme sa naraňajkovali a šli do mesta. Najprv sme navštívili nákupné centrá, naobedovali sa v thajskej reštaurácií a šli do centra. V nedeľu o tretej poobede sme pomaličky šli domov. Prišli sme okolo polnoci.

O Ľubľane sa dočítaš tu.

Trieste zase tu.

Naša skúsenosť: Tak takýto výlet si určite doprajeme aj nabudúce. Len budeme potrebovať viac ako dva dni. Nie je to zlé, ale človek toho veľa nestihne. Cestu, ktorá so všetkým mala okolo 2000 km sme zvládli v poriadku, predsa len niečo máme za sebou. 😀 Tak pre nás takéto kilometre nevyzerajú strašidelne. Mestečka boli úžasne. Slovinsko navštívime znova. Je krásne, má čo ponúknuť a človek sa všade dohovorí anglicky.

Dúfam, že tento článok pomohol viac ohľadom nejasností cestovania do a v zahraničí. Takýto výlet by si mal dopriať každý. Samozrejme nemyslím, tým takýto krátky a presne tam, kde my. Práve naopak. Kdekoľvek. Nebáť sa ani zahraničia. 🙂

Ak máš otázky píš na našu FB stránku do správy. Radi poradíme.

Nataly

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: