Terst/ Trieste (Taliansko)

Terst (tal. Trieste) je prístavné mesto vo východnom Taliansku pri Jadranskom mori, v kraji Furlansko (tal. Friuli), nachádzajúce sa neďaleko hraníc so Slovinskom. Leží na pobreží Benátskeho zálivu.

tiesteaa

 

Niečo zaujímavé z histórie

Terst bol súčasťou habsburských dŕžav od roku 1382 do roku 1918. V časoch Rakúsko-Uhorska bol prezývaný oknom do sveta, pretože býval najdôležitejším prístavom celej monarchie. Po skončení 1. svetovej vojny bol Terst a jeho okolie pričlenené k Taliansku. Dodnes má stredoeurópsky a zároveň mnohonárodnostný ráz – vedľa prevládajúcich Talianov tam v čase Rakúsko-Uhorska žili komunity väčšiny národov a náboženstiev monarchie. Dnes žije v Terste mnoho prisťahovalcov najmä z Ázie a Afriky.

 

Krásy mesta

Piazza Unità d’Italia (námestie)

img_8788

 

Trieste Palazzo del Governo (úrad vlády)

img_8784

 

Prístav

img_8702

 

Čo sme v meste objavili my? Ako sa nám tu páčilo?

Trieste bola plánovaná zastávka, pretože som chcela mamke a sestre ukázať more. (Áno, ešte ho nevideli.) Kedže bol chladný mesiac, tak na kúpanie nebolo pomyslenia. Pôvodne sme zvažovali Slovinský Koper, ale Trieste bolo bližšie a aj asi krajšie. Mali sme to po ceste na Palmanku.

V Trieste sme boli neoficiálne prvýkrát počas prvého turnusu. Nakladali sme v prístave tovar na Slovensko. Keď sme šli po diaľnici smerom k nákladke, naskytol na nám krásny pohľad na more a prístav, samozrejme niečo sme prešli cez mesto a povedali sme si, že ho musíme navštíviť.

Atmosféra v Trieste bolo zaujímavá. Mesto leží na hranici so Slovinskom, tak okrem talianskeho jazyka sme dosť často počuli aj slovinský. V meste bolo kopec turistov. Zaparkovali sme bez problémov v centre. Zaplatili sme si dvojhodinový lístok a šupli ho za okno. Jednoduché, ako u nás doma. A to som sa bála, že kde budeme parkovať.

Mesto sme celé prejsť nestihli. Nebolo dosť času. Zato sme si vychutnali more, prístav a krásne lode, ktoré tam kotvili. Cestou do auta sme sa zastavili na zmrzlinu, kúpili sme magnetky a šli ďalej.

P&N TIP: Máš rád Taliansko? Tak to ťa bude zaujímať aj toto špeciálne mestečko.

Na záver pár fotiek

 

Nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: