Existuje ideálny kamión a ktorá značka je top?

Na úvod by som rada podotkla, že tento článok je maximálne subjektívny. Sú v ňom naše skúsenosti, pocity a myšlienky. Nemusíte s nimi súhlasiť, môžete mať na to úplne iný názor. Je to v poriadku. Každý vodič/ka je iný/á a má iné nároky na vozidlo. 🙂

Naše začiatky s Volvom

Prvý kamión, s ktorým som prišla do kontaktu ako nevodič, bol Volvo. Momentálne tieto Volvá jazdia poväčšine na východoeurópskych značkách. Nahradila ich nová, naozaj o niečo lepšia generácia. S manželom sa zhodneme, že po motorickej stránke je Volvo jednotkou na trhu.

Spomienky na staré Volvo

Volvo je skvelé. Najnovšie sa dokonca usiluje o zväčšovanie kabíny, a tým aj pohodlia pre vodiča, čo nikdy nebude na škodu, ale stále je to málo, ak to porovnáme s americkými nákladiakmi.

XXL kabína v novom Volve

Jedno nové sme si na mesiac vyskúšali už ako dvojposádka aj my. Bolo to fajn, len sedadlo spolujazdca, na ktorom sme sa striedali a sedeli dosť často, bolo veľmi nepohodlné a bolo tam aj menej miesta. Medzi vodičmi prevláda názor, že dať dvojici Volvo nie je ten najšťastnejší krok. To však neznamená, že ho šoférujú iba sólisti.

zdroj: volvotruck.sk

Z nového Volva si okrem jednej veci – prevodovky (I-Shift Dual Clutch) veľa nepamätám. Volvo vraví, že ide o jedinečnú technológiu a môžeme len súhlasiť. Ak kamión pri jazde do kopca podradil, strata výkonu bola minimálna. V tomto prípade odporúčam, ako sa vraví: Lepšie je raz zažiť, ako stokrát počuť.

Ako to funguje?

Prevodovka I-Shift vychádza z „klasickej” nesynchronizovanej manuálnej prevodovky, a preto sa môže pochváliť kompaktným vyhotovením a nízkymi vnútornými stratami. O to pravé sa stará elektronická riadiaca jednotka ovládajúca spojku a radenie prevodových stupňov. Vyhodnocuje údaje o rýchlosti, hmotnosti, sklone vozovky, nároky na krútiaci moment a každé preradenie vykonáva s najvyššou presnosťou. Systém tiež komunikuje s motorom a umožňuje mu prispôsobiť otáčky a účinok motorovej brzdy na dosiahnutie maximálneho výkonu.

Jazda s prevodovkou I-Shift je jednoduchšia, bezpečnejšia a oveľa pohodlnejšia. Nie je nutné namáhavo zošľapovať spojku ani zápasiť s radiacou pákou. Každá zmena prevodového stupňa je dokonale načasovaná. Jednoduchosť systému znižuje únavu vodiča a pomáha sústrediť sa na cestu a premávku okolo vás. A pokiaľ sa rozhodnete radiť manuálne, stlačením tlačidla na radiacej páke získate priamu kontrolu nad zmenou prevodových stupňov.

Nová prevodovka I-Shift Dual Clutch je prvou svojho druhu vo svete ťažkých vozidiel, pričom ponúka skutočne plynulé a dynamické zrýchlenie. Dvojspojková prevodovka, pri ktorej sme sa inšpirovali prevodovkami pretekárskych áut, strieda prevodové stupne v zlomku sekundy. Poskytuje stabilný výkon, ktorý zmení váš štýl jazdy a zvýši produktivitu.

Prevodovka s dvoma spojkami dokáže počas jazdy predvoliť ďalší prevodový stupeň, zatiaľčo prenos sily stále prebieha cez aktuálne zvolenú rýchlosť. V bežnej prevádzke je jedna spojka v prevádzke a druhá je nečinná. Vďaka dvom vstupným hriadeľom, dômyselnému umiestneniu ozubených kolies a voliacich funkcií je možné zvoliť dva prevodové stupne naraz. A výsledok? Preraďovanie prebieha v zlomku sekundy a bez akéhokoľvek prerušenia výkonu.

P&N skúsenosť: Máte pocit, že nešoférujete kamión. Neskutočný zážitok. V kopci minimálne straty na výkone, nebojíte sa obehnúť kamión aj keď čosi uberiete z plynu. Strata je minimálna a viete to dobehnúť. V Mercedese je toto prežitok.

Volvo nám načalo úvod do nových technológií a asistentov, ktorých dnes bežne používame. Vtedy to bola pre nás veľká vec. Na dobré sa však ľahko zvyká, takto to bolo aj v našom prípade.

A čo naša prvá Scania?

Neskôr sme zo starého Volva prešli na starú Scaniu, ktorá bola v tom čase u vodičov považovaná za jednu z najlepších značiek, a stále je, samozrejme. Z nej si veľa nepamätám, nemala som vodičák, nejazdila som na nej. Aj keď som mohla, lebo keď ju Peter odovzdal a šiel na dovolenku, mohol ju dostať späť a ako už plne funkčná dvojposádka by sme šli na nej, no nestalo sa tak. Dostali sme Daf, na ktorom sme jazdili vyše roka, ak nie dva.

Niečo z archívu

Zo starej Scanie si spomínam na pokazenú prevodovku, ktorú nám vo Francúzsku menili na dvakrát. Jedna z nezabudnuteľných skúseností. Na nášho kamoša však nemáme, ten sa so svojou Scaniou vozil zo servisu do servisu. Stále mal nejaký problém, naozaj.

Príbeh o pokazenej prevodovke nájdete tu.

Ako to vyzeralo v kabíne takejto “starej” Scanii? Článok nájdete tu.

Verný Daf

Vráťme sa však k Dafku. Tak sme ho zvykli volať a bolo super. Nekazilo sa, poslúchalo. Starali sme sa oň ako o vlastné, nespoznali sme ho, keď sme ho videli s odstupom času u kolegu, ktorý ho mal. Bohužiaľ, nie každý vodič sa k autu správa zodpovedne…

Daf sme dostali, keď sme začali jazdiť spolu, čiže pred tromi rokmi. Peter bol nervózny, lebo čakal Scaniu a s Dafom nemal žiadne skúsenosti. Mne to bolo prakticky jedno. Keď som vošla prvýkrát dnu, očarila ma priestrannosť kabíny. To bol aj jeden z dôvodov, prečo sme sa neskôr rozhodli, aby sme si požiadali o pridelenie práve tohto kamióna. Po motorickej stránke nebol zlý. Vedel šikovne obehnúť pomalé kamióny aj s trochu ťažším nákladom. Stačilo len zistiť ako. Ak sa kolegovia sťažovali na Daf, aký je lenivý, nikdy sme nerozumeli, ako to myslia, keďže sme s ním tento problém vôbec nemali. Samozrejme, na Volvo sa nechytal. Ale ak bolo treba podradiť a niečo obehnúť, dalo sa. Mercedes je v tomto oveľa slabší.

Pohodlná kabína. zdroj: daftruck.sk

Nemal žiadnych asistentov, ako majú kamióny dnes. Nezávislá klíma bola na mieste, kde zvykne byť strešné okno, a ak mám byť úprimná, nejako super nadštandardne nechladila.

Na druhej strane malo toto vozidlo kopec odkladacieho miesta. Rôzne poličky, skrinky či úložný priestor pod posteľou. Hravo sme sa zbalili aj na dlhší turnus. Dokonca hore na streche pod spojlerom sme mali kolobežky. Mali sme istotu, že sa k nim nikto bez nášho vedomia nedostane. Aj napriek tomu, že sme nemali vysokú kabínu, ako býva občas u dvojok zvykom, nepociťovali sme žiaden diskomfort. Práve naopak.

Bufík (nezávislé kúrenie) mal viacero výfukov. V strarej Scanii to bolo len na jednom mieste. Momentálne sú tieto veci riešene v nových kamiónoch inak. V podstate je celý systém viac kompaktný s možnosťami, ako si kúrenie nastaviť podľa seba. Nastavíte si to na prístrojovej doske, kde nastavujete aj nezávislú klímu.

Servis sme s týmto vozidlom riešili zriedka. Raz nám prestala fungovať chladnička. Zákon schválnosti, bolo to uprostred leta. Nakoniec sa ukázalo, že problém bol v batériách, resp. akumulátore auta. Nemal dostatok energie na spotrebiče, tak všetko odstavil, aby sa niečo zvýšilo aspoň na naštartovanie.

Ďalším menším problémom boli svetlá. Ak sme si zapli hmlovky a chceli sme ich neskôr vypnúť, občas sa stalo, že zhasli všetky svetlá spolu s hmlovkami. Samozrejme, stalo sa to vtedy, keď bola vždy nejaká hmla či hustý dážď. Veď prečo nie. Ktovie, čo si o nás pomysleli vodiči aut, ktorí išli okolo.

Kabínu tohto nezabudnuteľného kamióna si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Novučká Scania prekvapila

Raz po turnuse sme dostali novú Scaniu. Mali sme ich dve. Prvá bola s nízkou kabínou a tá druhá, posledná, s vysokou. Ešte pred samotnou jazdou sme absolvovali školenie. Prišiel jeden pán, ktorý pracoval pre spomínanú značku, a vysvetlil nám množstvo zmien a noviniek, ktoré na nás čakali v nových autách. Toto školenie sme si prešli aj druhýkrát, keď sme preberali vozidlo s vysokou kabínou. Myslím si, že takéto školenia nie sú nikdy na škodu. Dozvedeli sme sa množstvo vecí, ktoré sú momentálne v nových kamiónoch samozrejmosťou a nie len tam. Nájdeme ich aj v osobných automobiloch.

Adaptívny tempomat je naozaj bezkonkurenčný. Využívame ho najmä vtedy, ak je na ceste zákaz predchádzania pre kamióny. Napríklad taká talianska diaľnica A22. Trasa dlhá cez 300 km. Sú tam úseky, kde môžu ísť kamióny max. 60 km/hod. Zvyšok je priemer dobrých 75 – 80 km/hod. Ak sa nazbiera vláčik kamiónov, tento tempomat je naozaj dobrý pomocník. Udržiava rýchlosť aj rozostup.

Hlúposť je však, ak si ho omylom nastavíte na úseku, kde zákaz nie je. Stačí dobehnúť kamión, ktorý ide svojím slimačím tempom, či už do kopca alebo len tak. Vtedy ak nie ste sústredení, ľahko sa stane, že idete rovnako, aj keď nemusíte.

Ak ide o asistenta AEB (Autonomous Emergency Braking) – systém automatického núdzového brzdenia – názory naň sa u vodičov kamiónov rozchádzajú. Myslím si, že je viac odporcov ako zástancov. Dokonca sme počuli príbeh, ako sa tento systém bezdôvodne aktivoval a spôsobil dosť veľkú škodu na vozidle.

My s týmto asistentom v Scanii máme pár dobrých skúseností. Väčšinou šlo o dobrzdenie, keď sme naozaj cítili, že za to, že sme nenabúrali do auta pred nami, vďačíme jemu. V Scanii sa nám nikdy nestalo, žeby tento systém chybne reagoval na dopravné značky či iné objekty v okolí cesty. Ak sme viezli vysoký náklad, ktorý by nás pri prudkom brzdení mohol ohroziť, vždy sme to vypli. Na to tento asistent nikdy ohľad brať nebude, to musí byť jasné každému.

Spomínam si na video na internete, ktoré bolo predmetom diskusií v rôznych skupinách kamionistov a nie len tam. Spoza autobusu vybehli deti a oproti rútiace sa Volvo to ubrzdilo. Diskutéri sa nevedeli zhodnúť, či za to majú velebiť tento systém núdzového brzdenia alebo vodiča. Nenašla som žiaden dôveryhodný zdroj, ktorý by to objasnil.

Video, ktoré spomínam vyššie.

Na druhej strane nová Scania mala prekvapivo viac miesta v kabíne, viac skriniek a úložného miesta. Nebol problém našu hromadu vecí presťahovať z Dafa práve tam.

Zo všetkých kamiónov mala pre nás najlepší volant – ergonomický a ľahko ovládateľný. Pocítili sme to najmä pri cúvaní.

Posteľ mala tiež svoju vychytávku a dala sa prakticky roztiahnuť. Aj keď bol kvôli tomu matrac na konci tenší a tvrdší, nebol to zlý nápad, ako vylepšiť komfort vodiča. Aj keď sa celý systém občas zasekol. Taktiež po motorickej stránke sa približovala k Volvu. Mala veľmi dobrý retardér. (Ďalšia vec, ktorá nám na Mercedese chýba.)

Cab interior, CR20 Highline Södertälje, Sweden Photo: Göran Wink 2016

Mercedes a naše de-javu

Mercedes sme mali na svadbe dokopy tak tri dni. Veľa sme si z neho neodniesli. Najväčšia výzva bola dostať sa do vysokej kabíny vo svadobných šatách. Peter žartoval, či to nechcem šoférovať do kostola ja, ale v tých šatách som bola rada, že som sa tam vôbec zmestila na sedadlo spolujazdca.

Nastupovanie v praxi

Prešli dva roky a pred nami stál Mercedes znova. Aj keď s menším rozdielom ako ten predtým. Rovnako ako Daf, aj on urobil dobrý prvý dojem. Kabína bola priestranná s množstvom odkladacieho miesta, poličiek a skriniek.

Boli sme milo prekvapení, lebo napríklad vo Volve sa kabíne začali venovať len nedávno. Čiže pre nás to bolo len plus, keďže sme dvaja (plus Lucky) a každý centimeter naviac je pre nás dobrý.

Prekvapivo zvyknúť si na toto auto bolo asi najjednoduchšie. Mercedes má (takmer) všetkých asistentov. Aj keď systém núdzového brzdenia je trošku viac hyperaktívny a niekedy reaguje na veci, na ktoré by nemal (vypíname to pred jazdou), je to fajn auto. Po motorickej stránke je lenivejšie ako tie, ktoré sme mali predtým. Na druhej strane ak ide o kabínu, asi je jedna z najlepších, hlavne pre nás dvojposádku.

Interiér novej generácie Mercedesu.

Okrem značky sme zmenili aj súpravu. Momentálne jazdíme s tandemom. Naposledy sme niečo také šoférovali v autoškole. Bola to príjemná zmena a možno aj výzva zaspomínať si na staršie časy a hlavne sme mali možnosť porovnať si tieto dve rozličné typy súprav.

Stopercentného favorita momentálne nemáme. Jedno aj druhé má svoje plusy a mínusy. Je rozdiel na rampe otvoriť jedny alebo troje dverí, napríklad. Na druhej strane s tandemom sa dá ľahšie čarovať na niektorých miestach, kde by mal klasický náves problém.

Ak ide o značku kamióna, zatiaľ rozhodol len náš ratlík Lucky. Ten si Mercedes veľmi obľúbil. Doteraz nevieme prečo. V Scanii sa veľmi bál a jediné miesto, kde vedel v pokoji oddychovať, bol jeho domček. Inak ak bolo auto v pohybe, bol veľmi vyplašený a vystresovaný – najmä vtedy, keď sa zotmievalo a po aute behali rôzne tiene. Možno to boli aj nejaké zvuky motora, kto vie.

Ak by sme si mali vybrať spomedzi kamiónov, tak jednoznačne v značke by sme sa nevedeli rozhodnúť. Skôr by sme si vyskladali vlastné vozidlo: napríklad motor z Volva, odkladací priestor z Mercedesu, ovládanie zo Scanie, vonkajšok a posteľ z Dafu.

Aj keď jasného favorita nemáme, predsa len porovnáme tieto modely: nové Volvo, Scaniu, Mercedes a Daf. Na staré Volvo a Scaniu si už veľmi nepamätáme, tak ich tu nebudeme detailne spomínať. To podstatné sme spomenuli vyššie.

Zhrnutie na záver

Mercedes

Mercedes je celkom fajn pre dvojposádku. Má veľa miesta, šikovnú veľkú chladničku. Nevýhodou je, že má, na náš vkus, úzku posteľ. Matrac je celkom pohodlný. Bočný kastlík sa dá z vonku otvoriť iba na strane vodiča, objemovo sú však nadpriemerné. Spotreba sa na takomto aute robí celkom fajn. Náš priemer je pri priemernej váhe nákladu +/-15t =  26 l/100km. Auto šliape, keď je prázdne. Pri rozjazde z miesta je lenivšie. Ten, kto mal predtým Volvo/Scaniu bude z tohto zistenia jemne v šoku. Na druhej strane, ak nie ste náročný na výkon, budete spokojný.

Scania

Scania je skvelá pre dvojposádku. Nová R-ková Scania zväčšila kabínu o niekoľko cm, takže sa do nej aj dvaja vodiči celkom pohodlne zmestia. Odporúčame vám aj vysokú S-kovú kabínu a odpružené sedadlo spolujazdca, to je na nezaplatenie. Inak je tam také maličké smiešne sedadlo, ktoré znenávidelo kopec vodičov. Spotreba na novej Scanii sa urobiť dá. My sme pri +/-23t dali 28 l/100km. Aj keď vás to bude lákať robiť opak, keďže je živšia ako Mercedes. Chladnička je dosť biedna, malá a nepraktická. Inak systém núdzového brzdenia je lepší ako na Mercedese a nereaguje na každú hlúposť (ako napríklad dopravné značky v blízkosti ciest). Samozrejme, zapínajte si to, ak neveziete vysoký náklad, ktorý by vás pri takejto chybe mohol ohroziť. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Je to len počítač. Nespoliehajte sa na to.

DAF

Daf, ktorý sme mali bol ten starší typ, takže po technickej stránke (výbava nadupanými asistentmi) to nemôžeme porovnať. Pohodlie pre dvoch vodičov je aj v nízkej kabíne. No vysokou by nepohrdla žiadna dvojposádka. Chladnička je dostatočne veľká a celkom praktická. Motor sa dá vycvičiť na rôzne veci. Nie je to lenivé auto. Ak odchytíte otáčky pred kopcom, viete celkom dobre takýto úsek zvládnuť a niečo obehnúť. Spotreba sa robiť dá, no je to beh na dlhé trate. My sme sa na tomto aute naučili, ako robiť dobrú spotrebu a využívať voľný dojazd, nízke otáčky a pod. Aj napriek našej snahe sme to nevedeli dať pod 29 l/100km. Náš priemer pri +/-23 t bol 29-30 l/100km. Auto sleduje vašu jazdu a hodnotí percentami, čo môže byť trochu frustrujúce, ak vám to nejde. Nás to viac motivovalo ísť eco.

Volvo

Volvo nie je veľmi vhodné pre dvojku. Kabína nemá dostatok miesta na pohyb a zvykne to byť dosť otravné. Posteľ je celkom fajn. Kastlíky sú dosť divne riešené. Viac sa to hraje na imidž ako na úžitok pre vodiča. Chladnička je taká všelijaká. Tiež neurobila veľký dojem. Ak sa zameriame na motor a prevodovku, tak to je jedna báseň. Neodporúčame šokovú terapiu a meniť Volvo za Mercedes. Na dobré sa ľahko zvyká. Asistenti boli fajn, nezaznamenali sme nejaké problémy. Ako hovorí Jeremy z TopGearu: POWER! Aj takto by sa dalo opísať Volvo.

P.S.: Volvo sme mali krátko a dávno, na spotrebu si nespomíname. 😦

Na záver by som len zdôraznila, že každá jedna značka, aj tie ktoré sme nespomenuli, má svoje plusy a mínusy. Každý vodič si obľúbi iný typ. Je dobré, že ich je také množstvo, aspoň si je z čoho vyberať. Stále však budeme jedným očkom pokukovať na našich amerických kolegov, ktorí majú komfort o niečo vyššie.

Nutaly

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: