Rozhovor s Michalom alias Truckerem v Kanadě: Není to o leštění výfuků a ukazování nosáče na Instagramu.

Je nám cťou, že prvý rozhovor na našom blogu máme s kamionistom Michalom (36), ktorý už niekoľko rokov jazdí za veľkou mlákou. Nedávno si založil Instagram a kanál na Youtube, kde ho nájdete ako Truckerem v Kanade. Vyskúšať si, aké je jazdenie v Amerike je sen nejedného vodiča/vodičky kamiónu a najmä toho sa bude týkať nasledujúci rozhovor.

Michal, ako a kedy si sa rozhodol, že pôjdeš jazdiť do Kanady? Ako dlho si už tam?

Ono to nebylo primárně o ježdění. Bylo to někdy koncem roku 2016. Byl jsem necelý rok v nové práci, která řekněme nenaplňovala má očekávání. Potřeboval jsem změnu a odjezd do Kanady byl jednou z variant. V září 2017 jsem se sbalil a odletěl. I pro Kanadu jsem měl několik scénářů, několik variant, kterým směrem se mám či mohu vydat. No a právě ježdění se po krátké době v Kanadě ukázalo jako ta nejvhodnější, nejracionálnější varianta.

Pracoval si predtým aj v Česku? Chýba ti jazdenie po Európe?

Ano, v Česku jsem samozřejmě pracoval. Jestli se ale ptáš, zdali jsem pracoval jako řidič kamionu, tak ne. Respektive mám nějakou řidičskou historii z let 2005-2007, mám český řidičák a stále ještě platnou profesní způsobilost, ale kamionem jsem si občas vyjel jen tak pro zpestření. Ty možnosti jsem měl, respektive stále mám, ale bylo to tak v průměru jednou do roka. A tak mi to i vyhovovalo. Pracoval jsem v dopravě, nejen kamionové, ale má role byla trochu jiná.

Je náročne dostať sa na kamión do Kanady? Čím všetkým si musí vodič prejsť? Dá sa to zvládnuť?

Řekl bych, že to náročné není. Největší překážky si většinou vytvoříme sami ve své hlavě, případně máme doma závazky, které nám neumožní, nebo hodně zkomplikují, sbalit si raneček a vyrazit do světa. Aby mohl člověk jezdit s truckem v Severní Americe, musí si projít tím stejným, jako v Evropě. Musí si udělat řidičák. Nic víc v tom není, odmyslím-li nějaké imigrační procesy. Zvládnout se to dá, jen je třeba být trochu jazykově vybavený.

V čom sa líšia Kanaďania od Čechov alebo Slovákov?

Je tady jedna zásadní věc, na kterou si musí člověk zvyknout. Tady jsou lidé na tebe docela milí. Minimálně první kontakt a pak do té doby, dokud, jak bych to jen řekl, se jim to vyplatí. Mají to tak naučené. Je ale naivní si myslet, že za zavřenými dveřmi jsou ti lidé stejní. V Česku a na Slovensku většinou víš od začátku, na čem jsi, co si o tobě lidi myslí. Tam tě lidi pošlou k čertu rovnou, minimálně pohledem. A to je něco, co mně osobně vyhovuje víc.

Jazdí sa v Kanade lepšie ako v Európe? Sú vodiči viac tolerantní alebo je to skôr opačne?

Tohle se mi nehodnotí úplně snadno, protože jsem se v Evropě na silnicích zas až tolik nepohyboval. Kanada a USA jsou pro Evropana nepředstavitelně rozlehlé země a nedají se hodnotit jako celek. V Britské Kolumbii jsou řidiči jiní, než třeba v Albertě, nebo Ontariu, a to samé platí o USA. Vždycky je to spíš o tom jednotlivci, kterého za tím volantem potkáš.

Tvoje cesty vedú aj po Amerike, nielen Kanade. Je niečo z čoho by si mala Európa zobrať príklad? 

Myslím si, že je to hlavně zázemí pro řidiče na cestách. Evropa by si zasloužila truckstopy, jako jsou v Americe. Řidiči by si to zasloužili…

Poďme sa pozrieť bližšie na kamióny. Ak to tak porovnáš, ktorý kamión je lepší: ten americký alebo európsky?

Možná teď hodně lidí překvapím, ale za mě je jednoznačně evropský truck na míle daleko před tím americkým. Velikost kabiny je to jediné, v čem ten americký truck vyniká. Vetší kabina ale nemusí automaticky znamenat větší pohodlí. Nicméně by nebylo fér si myslet, že americké trucky jsou nějaké zaostalé. Spíš jde o to, že jak ježdění v Evropě, tak to v Americe, má určitá specifika a tomu odpovídá i konstrukce trucků.

Je ťažké zvyknúť si na ten „americký“ kamión, keď predtým človek jazdil na európskom?

Těžké to rozhodně není. Pokud si rozumíš s truckem evropským, na americký si rychle zvykneš. V autoškole ti vysvetlí, na co si dát pozor a jak určité situace řešit, pak už je to snadné.

Ktorá je tvoja obľúbená značka kamióna a prečo?

Řekl bych, že nemám nějaké preference. Hlavně, aby byl spolehlivý a pohodlný. Určitě bych ale chtěl v Americe vyzkoušet co nejvíc různých trucků. Zatím jsem řídil Freightliner, Volvo, Western Star a krátce i International a Kenworth. Na tu práci, co dělám, bych volil Freightliner

Nájde sa aj kamión, ktorý ti veľmi nesadol ak áno, prečo?

Máme tady ve flotile jeden vcelku zanedbaný International ProStar. Jednou jsem s ním jel někam do North Vancouver a myslel jsem, že nedojedu. Ale to asi není truckem, ale spíš tím, že nedostával péči, kterou by si zasloužil.

V Európe sa vodiči riadia nariadením č. 561/2006. Ako je to u vás? Jazdí sa podobne, prípadne sú časy jazdy, pauzy a odpočinku iné? Vedel by si to nejako jednoducho vysvetliť? Je rozdiel medzi Kanadou a Amerikou?

Úplně stručně a zjednodušeně – V Kanadě 1den = 13 hodin řízení ve 14 hodinách výkonu, nemusí být bezpečnostní přestávka, 70 hodin za 7 dní. USA 1 den = 11 hodin řízení ve 14 hodinách výkonu, bezpečnostní pauza 30min do 8 hodin od začátku směny. 70 hodin za 8 dní. Nejzásadnější rozdíl mezi Evropou a Amerikou je při práci 2 řidičů. Tady nejsou specifikována pravidla práce v teamu, čili každý řidič si jede za sebe, jako jednotlivec, přičemž druhý řidič odpočívá ve sleeperu. Zde je legální dělat denní odpočinek i v jedoucím trucku. Tímto způsobem ten truck může jet v podstatě nonstop. Sen každého autodopravce, že?!

Viac detailov o jazdení za veľkou mlákou Michal opisuje v tomto videu.

Máte tiež niečo ako je u nás digitálny tachograf, prípadne si tieto veci zapisujete inak? Je celý tento systém prísny ako v Európe alebo do toho môžete viac zasahovať?

Ano, v USA jsou od prosince 2017 povinné tzv. E-Log, čili elektronický záznamník práce řidiče. V Kanadě by měla povinnost přijít každou chvíli, nicméně naše trucky jezdí do USA, čili e-log používáme standartně i v Kanadě. Nemáme ale žádné karty, pouze se přihlásáme do aplikace v trucku pod svým účtem, jako se třeba přihlašuješ do e-mailu. Působí to na mě benevolentněji, než evropský systém.

Aký tovar najčastejšie vozíš?

Všechny naše návěsy jsou friga, čili je to z 95% zboží s kontrolovanou teplotou

Pracuje v Kanade množstvo európskych vodičov? Ako vychádzajú s domácimi? Panuje nejaká rivalita alebo uprednostňovanie?

Tohle je velmi dobrá otázka. Teď trochu spekuluji, ale mám pocit, že typ práce, který tady děláme my, čili dlouhé cesty, citlivé komodity, více nakládek a vykládek, tady místní řidiči, pakliže je k tomu nenutí nějaké zvláštní okolnosti, nedělají. Je to jakoby rize pro imigranty. Nejhorší forma truckingu, která se dá dělat. To je ale úděl cizince. Dělat tu nejhorší práci. Tady si stačí položit jednoduchou otázku, a to jak vnímáme cizince za volanty českých, či slovenských trucků my. A přesně tak je to s cizinci i tady. A to se netýká jen řidičů z Evropy. Ti tady jsou, ale rozhodně v menšině. 

Aké máš plány so svojím Instagramom a Youtube kanálom? Na čo sa môžeme tešiť?

Hlavním smyslem celého projektu „truckerem v kanadě“ je jednoduchá zpráva pro všechny kluky/truckery a holky/truckerky, že to jde, že to není nic složitého, stačí jen dobrá motivace a odhodlání. A taky že to ale není tak, jak si to mnozí představují. Minimálně pro cizince to přinejmenším ze začátku nemusí být zrovna romantika… Chci ukazovat všední realitu, aby si mohl každý udělat obrázek sám. A sám také vyhodnotit, jestli je to něco, co by chtěl zkusit. Postupem času by se měla na YouTube objevit i videa, která by ti měla přiblížit celou tu cestu od té první myšlenky až po tvou první cestu s truckem třeba do USA.

Čo by si odkázal vodičom/vodičkám, ktorí túžia jazdiť v Kanade?

V první řadě přijmi realitu. Není to o leštění výfuků a ukazování nosáče na Instagramu. Je to o dřině, a to větší dřině, než v Evropě. Minimálně jestli to chceš někam dotáhnout a nemít to jen jako drahý výlet za oceán, o kterém budeš jednou vyprávět kamarádům doma v hospodě. Když ti dřina nevadí, určitě do toho pojď. Zažiješ něco, co se asi jinde na světě zažít zřejmě ani nedá. Každému, kdo má truckeřinu rád a nedělá to jen pro peníze, bych tohle přál zažít. Stojí to za to. Ale nedostaneš to zadarmo.

Ak ťa rozhovor s Michalom zaujal, môžeš ho sledovať na jeho Instagrame a Youtube.

Titulná fotografia, zdroj: archív M.

Vaše tipy na ďalšie rozhovory so zaujímavými vodičmi posielajte na: peteranataly@gmail.com.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: