Rozhovor s Beti, ktorá žije a pracuje v Španielsku: Pokud to cítíte srdcem, běžte do toho!

Španielsko je naša srdcovka. Kedysi sme sem jazdili pravidelne a túto krajinu sme si s Peťom zamilovali. Zvažovali sme aj možnosť presťahovať sa sem a začať odznova. Nakoniec však z toho nič nebolo a ostali sme verní Slovensku.  To však neplatilo v prípade Alžběty (38), ktorú na Instagrame nájdete ako Beti_renault_truck . Tá sa pred niekoľkými rokmi presťahovala z Česka do Španielska. Čo však ma na Beti najviac zaujalo? Určite to, že je jednou z nás a jazdí na kamióne po Španielsku.  

Kamióny jej neboli nikdy cudzie. Jej otec a bývalý manžel sú kamionisti.  Jej cesta k veľkým autám začala po materskej. Nemohla si nájsť poriadnu prácu, úrad práce jej poskytol možnosť preplatenia VP a  KKV, tak bolo rozhodnuté. 

Jej prvá cesta na kamióne smerovala do Španielska. Bola to láska na prvý pohľad. Beti si krajinu tak zamilovala, že si stanovila nový cieľ: zostať tu žiť. 

Pomaličky všetky kroky smerovali k tomu, aby sa jej to podarilo. Vtedy, ešte manželovi našla firmu, ktorá jazdila linku Valencia- Praha. Začal tam pracovať a dohodol sa na voľné víkendy v Španielsku. Našiel byt, kde sa nasťahovali spolu s deťmi a ich život v Španielsku sa konečne začal.    

Život v Španielsku si však vyžadoval väčší finančný príjem, tak Beti nastúpila opäť do práce a jazdila so svojou polovičkou. To však bolo nevýhodné, v práci boli častejšie ako doma, tak sa rozdelili. Obaja dnes jazdia vnútro. Takto to funguje už dva roky. Beti je za volantom neskutočne šťastná.

Pamätáš si na svoje začiatky na kamióne? Bolo ťažké zvyknúť si na nákladiak?

Úplně přesně….😁😁 Jen dálnice, strach předjíždět, křečovité držení volantu. A za jízdy se napít? Nemožné! Naštěstí to trvalo asi týden. Ale to co jsem vypotila za ten týden, to se mi nepodařilo ani u jedné nakládky za celých 10 let. 🤫😅😅

Máš nejakú vtipnú príhodu z tohto obdobia?

Když jsme v Česku přijeli na vykládku s přítelem a oni na nas začali mluvit anglicky protože nevěřili ( snad je ani nenapadlo), že když jsem vystoupila ze strany řidiče že jsem řidič. Jednoduše si z toho vyvodili že řidič je přítel, volant tudíž opačně a jsme Angličané 😁

Máš nejakú obľúbenú značku ťahača?

Pro mě ideální značka Renault (jde mi k pleti 😆 ). Začala jsem s Volvem, ale později přesedlala na Scanii a ta zůstane mou srdcovkou.

Jazdi podľa teba v Španielsku viac žien vodičiek kamiónov ako v ČR/SK? Prípadne ako to vnímajú zamestnanci na firmách alebo kolegovia? 

Přestala jsem mít přehled kolik holek jezdí v Česku, ale podle mě je více ve Španělsku. Jen ve společné skupině na WhatsApp mám 39 kolegyň. Ale nepochybně je jich více. A důvod je úplně jasný: silnice po většinu roku silnice bez ledu, sněhu a proto je to tady o dost jednodušší.

Aký najzaujímavejší náklad si už prevážala? Alebo čo by si si vedela predstaviť voziť stále?

Pro mě 100 % to byly stromy rovnou ze zahradnictví: olivy, pomeranče, palmy. Tohle je skvělá a voňavá práce. Jako stabilku bych to brala. V Česku to byly hřídele do větrných elektráren. Škoda že z téhle doby nemám žádné fotky, jen ty v hlavě.

Čo by si naopak nikdy nechcela voziť?

Samozřejmě cokoliv z jatek ale bohužel je to moje častá nakládka.

A čo tak zvykneš momentálne voziť po Španielsku?

Teď mám jen automobilku Iveco, ale zpět nakladám různé druhy. Od všeho něco. Pokaždé začínám ve Valencii, kde jedu do přístavu vyzvednout návěs, který dorazí z Itálie už naložený. Ten si zacvaknu a jedu do Iveca. Co naložím zpět je opět do přístavu do Valencie a tam už to jde do Itálie. A pořád takto. No pořád ne. Občas se mi zadaří i jiné zboží třeba IKEA pro sever Španělska, do oblasti Asturia. A tahle cesta je úžasná. Celá Asturia má svoje specifické kouzlo. 

Ako sa ti pracuje so Španielmi? Ja mám niekedy pocit, že im veľa vecí trvá dlhšie, ale tú siestu by som zaviedla aj u nás.

Pocit máš naprosto správný. Pomalost a lenost je jejich náplní práce, ale abych byla upřímná, mě se to líbí. Neznají pracovní stres a jsou o mnoho šťastnější s tímto stylem. Přirovnala bych to asi takhle. Měla jsem svůj pracovní rytmus. Respektive já a přítel: jízda 18 h výkon 21 h S pocitem vždyť musíme jet. Žádná dlouhá zastávka na oběd, kafíčko. První firma ve Španělsku (mluvím o jízdě v jedničku a s plachtou) pauza na kafe, pauza na oběd, pauza jen tak že se mi chtělo (trochu nadnesené). Když bych mluvila o frigu, tam je to záhul.

Ako sa ti jazdí po španielskych cestách?

Španělé mají velkou výhodu ve stavení dálnice. Kamený podklad ve většině případů je základ pro kvalitní práci. A finančně méně nákladný. Jen pro info: k 31. prosinci 2018 tvořila velkokapacitní silniční síť 17 228 kilometrů, což představuje 10% z celkového počtu silnic ve Španělsku, čímž se stala první zemí v Evropě a třetí na světě podle počtu kilometrů. Porovnat se to nedá protože ty čtyřproudové dálnice jsou zdarma a po věští části Španělska, což v Česku není.

Ak by si mala tu moc niečo zmeniť v našej branži, čo by to bolo? Čo ťa ako prvé napadne?

Sprchy a servisy pro ženy. Servisem jsem myslela práce socialni zázemí pro holky. Kolikrát přijedu na firmu a bud zachody nejsou nebo jsou ztracené klíče. A sprchy? Na to bych upozornila ze všeho nejvíc. V dnešní moderní době, že to není automaticky, to je na ostudu. Hlavně ty větší firmy.

Aké boli vaše začiatky v Španielsku?   

Těžké. Probít se vším co na nás čekalo se zdálo někdy nemožné, ne jednou jsme to chtěli vzdát a vrátit se. Naštěstí nám nikdy nechyběla odvaha A taky naše dcery byly velkou motivací zapojovat a vydržet. Řeč byla první velká překážka ve všem. Překvapilo mě teda že i s malou znalostí jazyka budeme mít tak rychle práci. První pohovor a do 3 dnů jsme s přítelem seděli v kamionu a hurá do Německa.

Ako dlho ti trvalo naučiť sa španielsky? 

Pořád to trvá. 😀 Pořád se učím. Asi půl roku než jsem si byla sebou jistá, že co potřebuji jsem schopná si zařídit sama.

Máš nejaké obľúbené španielske jedlo na ktoré nedáš dopustiť, alebo u vás doma prevláda česká kuchyňa?

Doma vládne česká kuchyně, ale se změnou, že většinou už nepoužíváme mouku na zahuštění, vynechali jsme to téměř úplně. Tohle jsem se naučila od Španělů. Za mě samozřejmě ryby. Ty jsou z místních kuchyní skvělé a hlavně čerstvé se spoustou čerstvé zeleniny.

Vrátila by si sa naspäť do Česka?  

Ne ne neeeeeee… Už jen pro to klima a zdravější klidnější život.

Čo ťa na Španielsku/Španielov najviac vytáča a čo máš naopak rada? 

Nikdy si nezvyknu na nespolehlivost. Tu v sobe Španělé nemají. Nejen u schůzky na kafe, pohovor v práci atd., ale i ve veřejných službách. Z Česka jsem zvyklá přijít na autobus, který jede v danou hodinu. Ve Španělsku se postavíš na zastávku a čekáš jestli pojede nebo ne. 😅😅 Ale mám ráda jejich nadhled nad věcí. Málokdy se rozčílí nebo jsou ve stresu a z ničeho si nedělají těžkou hlavu.

Čo by si odkázala budúcim vodičkám či vodičom, ktorí chcú ísť na kamión?

Pokud to cítíte srdcem, běžte do toho. Riskujete a milujte co děláte!!! Mějte respekt ke všemu: náklad, noc, spánek. Tady není prostor na frajeřinky. Nepodceňujte pečlivost. Poslouchejte rady zkušených ( mockrát se to bude hodit) a buďme všichni kolegové jak se patří. Jsme na stejné lodi.

Ak ťa rozhovor s Beti zaujal, môžeš ju sledovať na Instagrame.

Titulná fotografia, zdroj: archív B.

Vaše tipy na ďalšie rozhovory so zaujímavými vodičmi posielajte na: peteranataly@gmail.com. Alebo nám nechajte správu na sociálnych sieťach. 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: