Obnova tachografovej karty vodiča

Upozornenie: Tento článok je určený vodičom a vodičkám, ktorí majú kartu do tachografu vydanú v SR. Neviem a netuším ako to funguje v iných štátoch.

Žiadosť o kartu do tachografu je možné podať najskôr 60 dní pred skončením platnosti tej starej. Odporúčam to neodkladať na poslednú chvíľu, treba rátať cca s dvoma týždňami pre zaslanie tej novej, tak aby ste to stihli a nemali zbytočný problém.

Od 7. marca 2022 sú účinné zmeny vo vydávaní tachografových kariet pre profesionálnych vodičov:

 1. Pre vybavenie karty postačuje jedna návšteva žiadateľa – vodiča na zbernom mieste.
 • Ruší sa papierové tlačivo „Karta vodiča – žiadosť o vydanie tachografovej karty“ a je nahradená elektronickým formulárom priamo v informačnom systéme na zbernom mieste.
 • Žiadosť vodiča o všetky poskytované služby sa podáva online – elektronicky na zbernom mieste s asistenciou zamestnanca. Je nutné predložiť doklad na overenie totožnosti vodiča a vodičský preukaz na overenie jeho platnosti. V prípade, ak vodič nie je občan členského štátu EÚ, musí predložiť povolenie na pobyt.
 • Podanie žiadosti je možné bez uhradenia poplatku vo výške 54 EUR – poplatok bude zúčtovaný až po podaní žiadosti.
 • Ruší sa poštová poukážka a bude nahradená príkazom na úhradu, ktorú žiadateľ uhrádza dodatočne.
 • Zberné miesta budú vybavené zariadeniami pre zber biometrických údajov – fotografia a podpis žiadateľa. Tlačená podoba fotografie a ruší.
 1. Po podaní žiadosti sa vygeneruje doklad o podaní žiadosti a zálohová faktúra (príkaz na úhradu) sa zasielajú na e-mailovú adresu žiadateľa.
 2. Bude umožnená platba aj priamo právnickou osobou – fakturačné údaje boli rozšírené aj na právnickú osobu.
 3. Pre držiteľov kariet vodiča boli vybudované špecifické elektronické služby, zverejnené na webovom sídle digitalnytachograf.sk .

Po autentifikácii držiteľa karty vodiča bude môcť žiadateľ realizovať niektoré služby samostatne, bez návštevy zberného miesta (napríklad aj prostredníctvom mobilného telefónu):

 • obnova karty vodiča;
 • náhrada za odcudzenú kartu vodiča;
 • náhrada za stratenú kartu vodiča;
 • výmena za poškodenú kartu vodiča;
 • blokovanie karty vodiča;
 • zistenie stavu vybavovania služby.

Pri podávaní žiadosti na webovom sídle je umožnené uhradiť poplatok elektronicky „Platba kartou“. V prípade už uhradenej platby formu poštovej poukážky, bude potrebná osobná návšteva žiadateľa – vodiča na zbernom mieste.

Toto je zhrnutie z webu digitalnytachograf.sk.

Čo to znamená?

Vodiči si môžu obnoviť kartu do tachografu buď návštevou zberného miesta alebo online.

Zberné miesta nájdete tu. Postačí VP, OP, a nejaké drobné (v Dam Prešov to bolo 8€), lebo platíte manipulačný poplatok. Všetko vybavíte na mieste bez nutnosti vypisovať tlačivá (okrem GDPR) a utekať na poštu so šekom. Za kartu zaplatíte nakoniec. Dostanete šek, kde chýba QR kód, takže si to naťukáte ručne. Prípadne skúste zaplatiť cez link, (ktorý príde na email) pomocou platobnej karty. Máte na to 3 dni. Urobte to čo najskôr, lebo inak karta nepríde. Karta stojí 54€.

Ak ste odvážni a idete to riešiť online, potrebujete diskrétny údaj, ktorý nájdete v sprievodnom liste k tachografovej karte. Naozaj to tam je. Peťo má svoje tlačivo z r. 2019 a diskrétny údaj tam má. Ak ste si toto tlačivo neodložili a nemáte ho doma, máte smolu. Ak ste ho práve našli, tak si to viete online obnoviť cez túto stránku.

Tlačivo som vám oskenovala a dala sem. Čísla sú zatreté naschvál. Je to len pomôcka pre vás, čo máte hľadať.

Ak sa to niekomu podarilo online, napíšte mi na instagram @soltesik alebo na email soltes.natalia@gmail.com. Vopred ďakujem.

Karta vám príde v priebehu cca dvoch týždňov poštou doporučene, takže si to odsledujte. Ak nebudete doma, vybavte na pošte splnomocnenie pre blízkeho, aby mohol prevziať zásielku za vás.

Pár slov na záver

Aby som nezabudla, tak online si viete kartu aj zablokovať, nahlásiť stratu/krádež a požiadať o novú, prípadne ak prestane fungovať detto. Preto si dôkladne odložte to tlačivo, ktoré vám príde s kartou, je tam dôležitý diskrétny údaj (4 číslice), bez ktorých to online neurobíte! Áno, už sa opakujem, viem. Slovami klasika: Nepokazme si to. 🙂

Kartu si z tachografu občas vyberte. Najideálnejšie každý víkend, keď ste doma a robíte pauzu. Okrem toho, že by sa to takto malo robiť, vás pri vybratí tachograf upozorní na blížiacu sa neplatnosť karty. Je to tá posledná možnosť, ak zabudnete. Tachograf vás upozorní iba mesiac dopredu ( t.j. 28 dní). Jeden ste tak zbytočne v strate.

Ak sa náhodou stane, že vám jeden krásny deň tachograf vyberie kartu, keďže jej skončí platnosť, nezabudnite si robiť výtlačky a zaznamenať tam to, čo treba a modliť sa, aby ste nemali kontrolu.

Keďže:

Priestupku sa dopustí vodič, ktorý
b) používa kartu vodiča, ktorá je

 1. poškodená, nefunkčná alebo znečistená,
 2. sfalšovaná alebo ktorej uplynula platnosť, alebo
  kartu iného vodiča,

Tu si to nájdeš pri § 38 .

Ak máš najnovší ťahač a kartu tak vitaj vo svete nových digitálnych tachografov! 🙂

Najneskôr od 15. 6. 2023 všetky motorové vozidlá v rámci tranzitnej prepravy musia byť vybavené digitálnym tachografom 2. generácie, ktoré budú zaznamenávať:

GNSS lokalizáciu, okrem 3 hodín kumulovanej jazdy a miesta začiatku a konca pracovnej zmeny, miesto prekročenia hranice a miesto nakládky a vykládky vrátane dátumu a času,
DSRC komunikáciu, okrem informácií o prekročených rýchlostiach, jazdách bez platnej karty vodiča alebo jej vložení počas jazdy, rozporov súvisiacich s pohybom vozidla medzi snímačom pohybu a satelitným prijímačom, o prerušení napájania, narušení bezpečnosti aj informáciu o prekročení maximálneho času vedenia vozidla.

Informácie o prekročení hranice a o nakládke a vykládke budú slúžiť na uľahčenie kontroly vodičov a vozidiel v rámci kabotáže z dôvodu zabezpečenia spravodlivej hospodárskej súťaže na európskom trhu. Týmto spôsobom bude umožnené kontrolným orgánom efektívnejšie monitorovať príslušné predpisy, pretože v prípade pochybností budú môcť jednoznačne zistiť, koľko jázd, kedy a v ktorých krajinách sa uskutočnilo vodičom a vozidlom.

Digitálny tachograf 2. generácie je jednou z prvých priemyselných aplikácií, ktorý podporuje nielen GPS a GLONASS, ale aj európsky satelitný systém GALILEO (OSNMA). V prípade OSNMA ide o autentifikačnú službu, ktorá zabraňuje manipulácii alebo falšovaniu lokalizačných údajov.

Viac k tejto téme si prečítaš na tejto stránke: link.

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujem za vašu pozornosť. V prípade potreby sme tu pre vás na facebooku a instagrame. 🙂

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: