Roadtrip Chorvátsko & Albánsko 2022

Naše cestovateľské plány na 2 roky prerušil vírus, ktorý vyčíňal v Európe a vo svete. Napriek tomu, že nebolo ťažké vycestovať, vyžadovalo si to otravnú byrokraciu, takže sme to na istý čas radšej odložili. 

Keď nastal deň D, rozhodli sme sa opäť navštíviť Albánsko a po ceste sa zastaviť v Chorvátsku, keďže Peťo tam ešte nikdy nebol. A to by bolo zvláštne, nenavštíviť najvychýrenejšiu dovolenkovú destináciu Slovákov, že?  

Ja som prvýkrát navštívila Chorvátsko ako násťročná, niečo málo som si z tejto návštevy pamätala, takže miesta, ktoré sme navštívili v Chorvátsku boli jasné už od začiatku. 

Chorvátsko sme si zažili ešte s pôvodnou menou a kontrolami na hraniciach, keďže táto krajina oficiálne vstúpila do Schengenu a prijala euro až v roku 2023.

Chorvátsko

Rozmýšľam, ako vám túto krajinu predstaviť, keďže pre mnohých Slovákov a Čechov sa už dávno stala druhým domov, no niektorí ju ešte stále nenavštívili. 

Krajinu živí najmä bohatý turizmus počas hlavnej letnej sezóny, čo sa ľahko odzrkadlí na cenách ubytovania alebo iných služieb. Stále to však nemusí byť veľa v porovnaní s inými krajinami, kde si za dovolenku priplatíte viac. Na druhej strane, cestovné kancelárie vám vždy nájdu niečo lacnejšie. Výber je už na vás.  

Chorvátsko (chorv. Hrvatska), dlhý tvar Chorvátska republika, je juhoeurópsky a stredomorský štát na brehu Jadranského mora. Kedysi patrilo monarchii Habsburgovcov, neskôr tvorilo súčasť Juhoslávie. Nezávislosť získalo roku 1991. 

Najčastejšie navštevovanými miestami alebo mestami je Split, Dubrovnik, Biograd na Moru, Zadar, Pula, Opatija, Vodice, Šibenik, Novi Vinodolski, Makarská

V Chorvátsku sa dohovoríte anglicky alebo rukami-nohami, keďže tento jazyk patrí do skupiny slovanských jazykov, no tým južnoslovanským je už ťažšie rozumieť, pretože my patríme k západoslovanským spolu s češtinou a poľštinou… No stačí sa naučiť pár fráz a mohlo by to fungovať aspoň na vypýtanie menučka v reštaurácii. 

CESTOVANIE DO CHORVÁTSKA AUTOM

Cesta do Chorvátska z Prešova bola prijemná a rýchla. Po diaľnici cez Maďarsko, čo by kameňom dohodil, sme sa zastavili v Budapešti po dve nemecké študentky, ktoré sme brali do Záhrebu, hlavného mesta Chorvátska, na autobusovú stanicu, kde sme ich vysadili. 

Ak to neviete, s Peťom aktívne využívame Blablacar, či už ako cestujúci, ale najmä ako vodiči, ktorí sa radi podelia o pár miest v aute. Je to ekologickejšie a praktickejšie (keďže vieme ako na Slovensku funguje autobusová a vlaková doprava). A nejaké to euro na benzín tiež poteší. 

Tentoraz sme však trasu dali o niečo dlhšiu, a čuduj sa svete, našiel sa niekto, kto sa s nami zviezol. 

Trošku s nami dievčata pokecali a potom šli spať, keďže boli celú noc hore a veľmi unavené a ešte ich čakala ďalšia cesta. 

Ráno sa zobudili na stanici, kde sme ich vysadili a my sme pokračovali ďalej k najbližšiemu McDonaldu, na raňajky. 

NÁŠ TIP:

Maďarskú diaľničnú známku si kúpte sami cez internet a dôkladne skontrolujte EČV, nespoliehajte sa na kúpu na pumpe/hranici. Neraz sa stalo, že si motoristi neskontrolovali údaje od auta a prišla im pokuta, lebo sa spoliehali, že to za nich urobil niekto správne. A dotyčný si napr. zamenil nulu s písmenom O atď. Aspoň kvôli tomu, inak sa zvykne aj platiť čosi navyše.  

Na tejto stránke https://www.hungary-vignette.eu sme kúpili my.

V Chorvátsku funguje mýtny systém ako v Taliansku alebo Francúzsku. Platí sa kartou alebo v hotovosti.

Ak idete cez Slovinsko, budete potrebovať diaľničnú známku rovnako ako pri tranzite cez Rakúsko.

Záhreb

Po raňajkách sme našli parkovisko v hlavnom meste (moja najneobľúbenejšia činnosť je hľadanie parkoviska) a šli do Múzea rozbitých vzťahov (Museum of Broken Relationship)

Tam sme si prezerali rôzne veci, ktoré do múzea poslali ľudia z celého sveta a napísali k nim svoj príbeh. Niektoré boli naozaj vtipné, iné zas smutné. Popisky sú pre turistov v angličtine.

Svadobné šaty sem poslala žena z Turecka. Jej snúbenec zomrel pri teroristickom útoku, niekoľko dní pred svadbou.

Iná žena z Berlína sem poslala sekeru, ktorou rozsekala nábytok svojej partnerky, potom, čo ju opustila pre inú ženu, ktorú poznala len pár dní. 

V múzeu sa predmety výstavy pravidelne obmieňajú, majú ich až prebytok, keďže sa tento koncept stal veľmi populárnym. Je to jedenáste najnavštevovanejšie múzeum v Chorvátsku. 

TIP AUTORKY: Podobný ekvivalent, ale účtu na Instagrame, je stránka @postsecreat , kde ľudia posielajú pohľadnice so svojimi rôznymi tajomstvami, ktoré doteraz nikomu neprezradili.

Múzeum má dobrú kaviarničku, kde sa viete zastaviť a načerpať sily na ďalšie presuny po meste alebo krajine, ako my. 

A vedľa nájdete krásnu historickú zubačku, ktorá ešte stále premáva.

Samozrejme, v meste sme sa prešli parkom a navštívili aj centrum, no náš čas bol obmedzený, tak sme len tak narýchlo čo to pofotili a presúvali sa ďalej k ubytovaniu. 

Šibenik

Šibenik leží neďaleko Zadaru, v malebnom zálive pri ústí rieky Krka pod skalným bralom, ktorému dominuje pevnosť sv. Mikuláša.

Pevnosť sv. Mikuláša

Je to jedno z najkrajších miest východného Jadranu. Sieť strmých kamenných uličiek, námestí a pozoruhodná katedrála v centre mesta sú skutočnými lákadlami pre turistov. Mesto je tiež veľmi dobrou základňou pre návštevu národných parkov Krka a Kornati. Dominantou mesta je katedrála sv. Jakuba.

Katedrála sv. Jakuba

OBED V MESTE

Keďže sme mali ešte pár hodín do check-in(u) na našom ubytku, šli sme do mesta Šibenik na obed. Našli sme celkom fajn reštauráciu pri móle. Pani čašníčka rozumela viac slovensky ako anglicky, takže objednanie si jedla prebehlo veľmi príjemne. Ako predjedlo sme dostali chlebík a v miske sme mali niečo ako pesto (cesnak, petržlen a olivový olej) a k tomu ešte postrúhaný syr. Neobjednali sme si to, priniesla to každému na stôl, niektorí na to pozerali prekvapivo a neochutnali to, no my sme neodolali a za pár minút už nebolo chlebíka. Toto bolo to najchutnejšie jedlo, ktoré sme ten deň dostali. Cestoviny s pomodoro omáčkou neskôr, už takto chutné neboli.

Presunuli sme sa do hotela, resp. apartmánov, neďaleko NP Krka, kde sme mali ísť ráno.

Národný park Krka

Národný park Krka je národný park v Chorvátsku vyhlásený roku 1985 a pomenovaný po rieke Krka. Park sa nachádza v centrálnej časti Dalmácie, v Šibenicko-kninskej župe neďaleko okresného mesta Šibenik. Národný park Krka je známy predovšetkým svojimi početnými vodopádmi a rôznofarebnými jazierkami. 

V ponuke NP je niekoľko okruhov. My sme boli pozrieť vodopády Skradinki buk – najznámejšia časť – autom odporúčame toto parkovisko.

Vodopády Skradinski buk či Skradinské vodopády sú najdlhšia a najnavštevovanejšia vodopádová kaskáda na rieke Krka v národnom parku Krka a jedna z najznámejších prírodných krás Chorvátska. Vodopády tvoria vápencové bariéry, ostrovčeky a jazierka. Sú prístupné celý rok vďaka chodníkom a lávkam. Majú 17 stupňov s celkovou výškou 45,7 m. Celkovo sú tieto vodopády približne 140 m široké a 800 m dlhé.

V areáli je veľké bezplatné parkovisko, kde zaparkujete a presuniete sa k informáciám. Platiť sa dá kartou. Viete sa prejsť pešo alebo autobusom. Cesta tam ide dole kopcom, cesta späť opačne, takže si to dobre premyslite. Ja som chcela prechádzku a dostala som úpal.  

Všade je nejaký stánok s občerstvením alebo možnosť najesť sa. Niekde berú iba hotovosť, inde sa dalo kartou, čo je teraz fuk, lebo majú euro. Aspoň pre nás, Slovákov. 🙂 

Ráno, okolo 9.00, je tam ešte relatívne kľud, najviac turistov prichádza v obedňajších hodinách, okolo 11.00. 

Dostanete mapu areálu, vo vašom rodnom jazyku a výlet sa môže začať. Prechádzka je to nenáročná, ak idete autobusom, inak to dá zabrať. Najmä ak je slnečné počasie a horúco, nezabudnite na pitný režim a pokrývku hlavy. 

Pod vodopádmi sa dalo kedysi aj kúpať, no dnes už takáto možnosť nie je. Zákaz nadobudol účinnosť 1.1.2021, kvôli potrebe zachovania zdrojov a bohatstva biodiverzity v rámci parku. 

Počas vychutnávania si pohľadu na vodopády si viete urobiť pekné fotografie, ak vystihnete čas pred prívalom masy turistov. Inak sa z toho stane preplnené miesto behom sekundy. My sme to nestihli.  

Celý tento výlet nám trval cez 3 hodiny, keďže nám čosi trval výstup späť k parkovisku (autobus sme nevyužili) a nejak sme sa neponáhľali.  

Ľudia tam približne strávia 2 hodiny. Lístok nás vyšiel na osobu cez 26 € (vtedy 200 kn), bez príplatku za autobus.  

Autobus odporúčame rodinám s deťmi alebo starším ľudom, keďže cesta je dosť strmá a kamenistá. Do parku sa viete dostať cez rôzne vstupy, odporúčame Lozovac, kde je veľké a bezplatné parkovisko. Lístky je možné kúpiť aj online.

Ak chcete, môžete využiť znížené vstupné po 16.00. Nevieme vám však povedať, či sa to oplatí a ľudí bude menej. Určite ich je tam menej mimo letnej sezóny. 

Viete využiť aj plavbu loďou, ak by ste chceli, informácie nájdete pri vstupe. Orientácia v parku je veľmi dobrá, vďaka dobrému značeniu a tabuliam, ktoré vás vždy navedú do cieľa. 

Split

Split je druhé najväčšie mesto v Chorvátsku.  Založil ho na sklonku 3. storočia rímsky cisár Dioklecián, ktorý si tu postavil svoj palác, do paláca sa po jeho smrti nasťahovali okolití obyvatelia. Počas sťahovania národov sem doputovali Slovania v 7. storočí. Odvtedy až do 11. storočia bol striedavo pod vplyvom Byzancie a Benátok; od roku 1069 bol súčasťou Chorvátskeho kráľovstva, ktoré sa neskôr stalo súčasťou Uhorska. 

Zvyšky Diokleciánovho paláca zmiešané s neskoršou zástavbou sú centrom mesta a aj jeho hlavným turistickým lákadlom, zaradeným v roku 1979 na Zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Najzaujímavejšie sú staré klenby a chodby pod mestom. 

Potom, čo som do seba natlačila na izbe pár paralenov, sme sa vybrali ďalej do Splitu. 

Našla som tam nádhernú vegánsku reštauráciu. Jedlo žiarilo všetkými farbami a bolo naozaj chutné. Obsluha vedela krásne anglicky, dalo sa tam platiť kartou. Na výber bolo iba pár jedál, čo nám vlastne uľahčilo rozhodovanie. Každopádne, nebol to lacný špás, a v takom Dubrovníku (neskôr sa dozviete viac) to bolo o niečo lacnejšie a lepšie. 

No na jedle by sa nemalo šetriť, aspoň my to tak máme, keď cestujeme. Pivo v Benátkach za 10 € alebo obed v indickej reštaurácii v Mníchova za 45 €, prečo nie… Hlavne, že chutí… 

S plnými bruškami sme sa prechádzali po meste a skončili sme v múzeu optických klamov a ilúzií, keďže mne bolo stále zle z toho úpalu, ktorý som chytila v Krke a pobyt vonku to len zhoršoval.  

Toto miesto odporúčam navštíviť každému, ak ste tento koncept zatiaľ neobjavili u nás. Je to naozaj super miesto, my sme niečo podobné navštívili v Nemecku, v dome hore nohami. U nás takýto domček nájdete v Liptovskom Mikuláši. V Splite to bolo tiež fajn. Odniesli sme si odtiaľ jeden drevený hlavolam, ktorým zabávame naše návštevy dodnes. 

PRESUN DO ALBÁNSKA 

Na druhý deň ráno sme si v miestnej pekárni kúpili nejaké pečivo na raňajky (naše ubytovanie raňajky v ponuke nemalo, nečudo, išlo nám o cenu, nie luxus) a pokračovali sme na juh, smerom k Dubrovníku.  

Rozhodli sme sa využiť prejazd cez novootvorený Pelješacký most. O tom, ako dopadla naša cesta do Albánska a čo sme navštívili v Dubrovníku sa dozviete v nasledujúcom článku Albánsko 2022, ktorý bude uverejnený na našom blogu 17.3.2023.  

Tipy na záver 

Skupiny na Facebooku, ktoré vám pomôžu s plánovaním dovolenky alebo ubytovaním: 

Dovolenka v Chorvátsku – UBYTOVANIE v apartmánoch 

Chorvátsko – Skúsenosti l Rady l Tipy 

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach a nenechajte si ujsť ďalší článok.

Páčil sa vám tento článok? Zahlasujte zaň.

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: