Televízia do kamióna alebo na dovolenku, ktorú zbalíš do batoha? Takto to máme my.

Nebolo to tak dávno, keď dáta v zahraničí boli predražený luxus, ktorý si nemohol dovoliť každý. Rovnako ako telefonovanie, či posielanie SMS správ. Keď sme na kamióne začínali my, nebol to lacný špás a najlepším riešením bola dostupná wifi sieť zdarma alebo za menší príplatok.

Postupom času sa začali znižovať ceny za roaming, najmä za hovory a SMS správy, až sa nakoniec Európsky parlament rozhodol, že roaming bude dostupnejší pre každého obyvateľa EÚ. Dnes si za primerané využívanie dát v zahraničí zaplatíme takmer rovnakú cenu ako doma. Samozrejme, všetko závisí od podmienok, ktoré nastavil váš operátor, ktorého využívate.

V skratke, objem dát v zahraničí by nemal presiahnuť objem dát, ktorý využívate doma. Konkrétne ide o štvormesačné obdobie, ktoré kontroluje poskytovateľ siete. Ak necestujete na niekoľkomesačné turnusy, je to v pohode a dá sa s tým celkom jednoducho vydrbať. Ďalšou možnosťou je, že si priplatíte za službu, ktorá umožní, aby váš operátor tento rozdiel nesledoval, ak takúto možnosť ponúka.

Ak nerátam anténu a TV, ktorú aj dnes preferuje množstvo vodičov, v našom prípade sme patrili k skupinke, ktorá využívala notebook a filmy na USB, ktoré sme si stiahli ešte doma z internetu. Určite si to pamätáte aj vy. Keď ešte neexistoval Netflix, filmy sa okrem televízie dali sledovať na VHS, DVD alebo takto, teda cez USB. Každopádne, ako to vždy skončilo? Takmer vždy, keď niekto prišiel so svojím USB na výmenu filmov, nikdy sme mu nevedeli vyhovieť, lebo všetko už vraj videl. A úprimne, neboli sme zvedaví na zbierku porna rôznych náhodných vodičov, ktorí nám dávali svoje USB, lebo sa im nechcelo nahadzovať filmy. Naposledy niekto s týmto prišiel vlani. Pekne sme ho poslali preč. Odkedy máme predplatené streamovacie služby, už nevyužívame filmy na USB. Ak má niekto na cigarety alebo pivo, pár eur na predplatné ho predsa nemôže zruinovať, nie?

Nakoniec sme sa rozhodli, že namiesto antény, televízie, káblov a kadečoho budeme využívať tablet s internetom resp. wifi. Internet si zdieľame cez hotspot z telefónu, tablet je bez SIM karty. Takto je to pohodlnejšie a rýchlejšie, keďže vieme, že občas trvá dlhšie naladiť signál.

V tomto článku vám predstavím možnosti, ako sledovať online televíziu a televíziu zo záznamu, ako aj stremovacie služby, ktoré môžete využívať aj offline. Ďalej sa dozviete o našej skúsenosti s O2, a o type paušálu, ktorý využívame a ako sme s ním spokojní.

Nájsť dnes tablet za dobrú cenu nemusí byť žiadny problém. My sme sa pred pár rokmi rozhodli pre Samsung Galaxy Tab A, ktorý nám už niekoľko rokov bezproblémovo slúži. Jeho veľkým plusom je zrkadlenie obrazovky napríklad na našej staršej Samsung SMART TV, ktorá nemá všetky aplikácie. Takto si môžeme prehrávať obsah bez jediného kábla, kedykoľvek máme chuť.

Momentálne by som sa skôr rozhodla pre iPad, keďže mám niekoľko produktov od Apple a som s nimi spokojná, ale aj Samsung je fajn. Rozhodnutie je však na vás.

DÁTA V ZAHRANIČÍ

TELECOM

Po našej skúsenosti s O2 sme sa rozhodli, že obaja prejdeme do Telecomu. Peťo sa vrátil k paušálu T Nekonečno MAX za 70 € mesačne a 69,45 GB v zahraničí a nekonečno na Slovensku. Ja som si vybrala T Nekonečno za 39 € mesačne a 40,75 GB v zahraničí, doma 25 GB plus ďalších 25 GB ako člen Magenta 1. Zvyšok dát mi posiela Peťo, ktoré ma v rámci darovania, až 60 GB dát. Ak ide o môj paušál, po prečerpaní dát sa len zníži rýchlosť, na rozdiel od O2, kde si sami stiahli balík 1 GB za 3€. Akože…

Dáta v zahraničí (minuté a zostatkové) si viete overiť tu.

Informácie o roamingu v Telecome si viete pozrieť na tejto stránke.

K paušálu sme obaja dostali Magio GO benefit
Služba Magio GO Benefit je bezplatná súčasť paušálu. Sledovať môžete 11 najobľúbenejších slovenských TV staníc so živým vysielaním a 7 dňovým archívom. Sledujte vo svojom mobile či tablete atraktívne športové zostrihy, kvalitné dokumenty alebo rozprávky, kdekoľvek sa nachádzate. Je dostupná pre jedno zariadenie.

Magio GO v tablete

O2

O2 má momentálne v ponuke nové paušály, napríklad Bezstarostný za 39 € a 35,3 GB dát v zahraničí a doma neobmedzene. Viac sa zameriavajú na Netflix, ktorý je teraz súčasťou ponuky ako bonus k paušálu, alebo rôzne dátové balíčky od turborýchlosti po prenos dát do ďalšieho obdobia, či cashback. Viac na stránkach O2.

Dáta v zahraničí, ktoré sme v O2 mali my boli: pri mojom vtedy Zlatom SMART paušále 31,7 GB a Peťo mal za Diamantový SMART paušál 56,1 GB dát v zahraničí, doma neobmedzene. Vôbec nám to nevyhovovalo, ja som svoje dáta hneď minula a nemohla som ich využívať na Slovensku, pretože aj tam boli obmedzené na aplikácie a celkovo na zvyšné pár GB, tuším 20, lebo som si navýšila pôvodných iba 10 GB, zvyšok po 10 GB mali rôzne aplikácie ako Facebook, Instagram atď.

Teraz sa v O2 zmenili podmienky a paušály, preto sme od nich odišli. Prémiové predplatné ako napríklad Voyo alebo HBO Max sa úplne zmenšilo a ku paušálu si už môžete vybrať len jedno, vtedy bolo možné aspoň dve.

O2 TV Mini sme mali v rámci paušálu. Nájdete tam základnú ponuku 18 obľúbených slovenských a českých staníc, ktoré môžete sledovať na 2 zariadeniach súčasne. Nejak sme to nevyužívali, len keď sme si chceli niečo pozrieť, čo šlo na TV JOJ.

Posledná vec o O2 – Monako nie je v Zóne 1, ale v Zóne 2. (Telecom má Monako v Zóne 1.) Naposledy, keď som išla hore po diaľnici okolo Monaka, stiahlo mi to 5 €. Nemala som čas ani chuť na reklamáciu, bola to už posledná kvapka, keďže sa mi tie dáta rýchlo míňali. Ale možno to bol len náš pocit. O2 je fajn, ak ste doma na Slovensku a občas idete do zahraničia. Inak však nevidím nejaké výhody, ak nerátam napríklad dobré pokrytie v oblasti, kde klient tieto služby využíva.

ORANGE

Dostupné dáta v zahraničí k paušálu v Orange, si overíte na tejto stránke. Osobne s týmto poskytovateľom nemáme skúsenosti a ponuka, ktorú má, nás neoslovila. Takže viac sa k tomuto vyjadriť neviem.

STREAMOVACIE SLUŽBY

Na trh postupne prišli rôzne streamovacie služby, ktoré sú momentálne veľkou konkurenciou televízie. Okrem bohatej ponuky, možnosti sledovať daný film alebo seriál vtedy, keď vám to vyhovuje, je tu ešte jedna vec: nepotrebujete dáta a sledovať vaše obľúbené programy môžete aj offline.

Netflix

Netflix je služba, ktorá svojim používateľom umožňuje sledovať  filmy, seriály a dokumenty. Aktuálne si ju predpláca viac ako 190 miliónov užívateľov z celého sveta a vo svojom odbore je tak jasnou jednotkou. Obľubu si získala predovšetkým vďaka obrovskému množstvu kvalitného obsahu a ľahkou použiteľnosťou.

Netflix predplatné je na výber v troch verziách – Basic (7,99 €), Standard (9,99 €) a Premium (11,99 €). Jednotlivé Netflix balíčky sa líšia maximálnym rozlíšením, kvalitou zvuku a počtom zariadení, na ktorých môžete programy v rovnakom čase sledovať.

Viac o predplatnom tu.

Ak ste v O2, viete Netflix (základná Basic verzia) dostať k paušálu zadarmo, vyššie balíčky za doplatok.

V rámci predplatného máte možnosť stiahnuť si seriály či filmy offline na vaše zariadenie.

Netflix má dobrú ponuku slovenských a českých filmov, ktoré boli nedávno v kine. Taktiež trošku zabojoval a nájdete tam viac českého dabingu ako kedysi. Občas sa stane, že sú v ponuke len anglické titulky a anglický dabing, no to musíte natrafiť na nejaký výnimočný titul.

HBO MAX

HBO Max prináša úplne nový zážitok z pozerania. Po prvýkrát sa tak pod jednou strechou ocitnú najlepšie príbehy od Warner Bros., HBO, DC, Cartoon Network a mnohých ďalších stálic filmovej a televíznej zábavy.

HBO Max má v ponuke mesačné predplatné za 6,99 € alebo výhodnejšie ročné za 54,99 €.

Taktiež tam nájdete možnosť stiahnuť si obsah na vaše zariadenie a pozerať ho offline. Odporúčam však stabilné a rýchle pripojenie a najmä pevné nervy, mne to nikdy dobre nešlo a ak áno, tak ma tam nechcelo pustiť, lebo sa vraj skončilo obdobie, kedy to tam mohlo byť takto offline. Preto sme aj túto streamovaciu službu zrušili, človek si tam pozrel, čo potreboval a stačilo.

Pozerať môžete súčasne na 3 rôznych obrazovkách. Pridajte až 5 profilov pre deti alebo dospelých a získajte obsah na mieru pre každého.

Ak využívate paušál od O2, viete si tam pridať aj HBO Max.

HBO Max ponúka rôzne tituly aj v slovenskom jazyku (dabing), čo nás osobne prekvapilo. No občas sa nájdu len titulky v čestine. Osobne som to pozerala kvôli titulom ako: Príbeh služobníčky, Euphoria a dobrému hranému dokumentu Černobyľ.

VOYO

Na Voyo nájdete stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.

Cena mesačného preplatného je 5,99 €.

Podobne ako v prípade Netflixu, aj na HBO Max máte možnosť stiahnuť si rôzne filmy a seriály do vášho zariadenia a pozerať ich offline.

Ak ste doma, Voyo môžete sledovať aj na vašej Smart TV, len si prosím overte, či túto službu váš televízor podporuje. To isté platí aj pre Netflix a HBO Max.

Voyo si viete vyskúšať na 7 dní zadarmo.

Ak si chcete Voyo najprv vyskúšať, máte k dispozícii 7-dňové skúšobné obdobie zadarmo („služba Voyo na Skúšobné obdobie“), ktoré je dostupné registrovanému užívateľovi, ktorý si aktivoval predplatné prostredníctvom platobnej brány GoPay.

Ak si registrovaný užívateľ aktivoval službu Voyo na skúšobné obdobie prostredníctvom platobnej brány GoPay, prevádzkovateľ mu na platobnú kartu zaúčtuje zálohový poplatok 0.01 EUR, ktorý bude registrovanému užívateľovi v lehote 14 dní po uplynutí skúšobného obdobia na platobnú kartu vrátený. V prípade, ak registrovaný užívateľ v rámci skúšobného obdobia stratí záujem o službu Voyo na predplatené obdobie, je oprávnený najneskôr v posledný deň skúšobného obdobia od zmluvy odstúpiť. (t.j. zrušiť predplatné).

V tomto bezplatnom období vám však nepôjde: športová sekcia (vrátane Fortuna ligy), tituly Voyo Originál, Voyo Špeciál, Voyo Film a živé vysielanie staníc Markíza, Doma, Dajto, Krimi, Nova Sport 1, Nova Sport 2 a Nova International. Ak máte záujem sledovať aj tento obsah, je potrebné si zakúpiť plné predplatné.

Voyo viete zadarmo sledovať ako zákazník O2, rovnako ako HBO Max alebo Netflix.

MALÝ TIP: Ak máte Magio televíziu od Telecomu, k obmedzenej verzii Voyo tzv. Voyo štart sa viete dostať tiež. Tu však upozorňujem, že je v nej obmedzený obsah rovnako ako pri 7-dňnovom skúšobnom období.

Ako to funguje? Prvých 14 dní môžete sledovať neobmedzený počet videí a zoznámiť sa so širokou ponukou Voyo. Následne môžete bezplatne sledovať 5 videí z vybraného obsahu knižnice Voyo každých 30 dní. Prémiový Voyo obsah, šport a živé TV vysielanie sú dostupné len v platenej službe Voyo plná verzia. Viac na stránkach Telecomu.

My pozeráme na Voyo: Strážcovia hraníc (Austrália) v CZ dabingu a rôzne relácie alebo seriály, ktoré vysielajú na Markíze.

DISNEY+

Jedným z najnovších prírastkov do rodinky streamovacích služieb je Disney+. Nedajte sa zmiasť, nejde len o rozprávky pre deti. Právne naopak, na svoje si tam príde hádam každý člen domácnosti.

Disney+ je streamovacia služba, ktorá zahŕňa tvorbu štúdií Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic, Star a ďalších.

Disney+ ponúka v rámci bežného predplatného množstvo výhod:

  • Exkluzívnu pôvodnú tvorbu, ktorú nenájdete nikde inde, filmové hity, výnimočné seriály, krátke filmy a inšpiratívne dokumenty
  • Neobmedzené sťahovanie až v 10 zariadeniach a 7 rozličných profiloch
  • Rozlíšenie až 4K UHD a podporu Dolby Vision a Dolby Atmos v kompatibilných zariadeniach bez ďalších poplatkov
  • Spoľahlivý systém rodičovskej kontroly vrátane detských profilov
  • Streamovanie až na 4 obrazovkách súčasne
  • Možnosť usporiadať virtuálne premietanie cez GroupWatch až so šiestimi priateľmi

Predplatné Disney+ stojí 7,99 € mesačne. Môžete si vybrať aj ročné predplatné (79,90 €) a získať tak 12 mesiacov za cenu 10! (Toľko ušetríte v porovnaní s 12 mesiacmi s mesačnou platbou.)

Samozrejme, nechýba sledovanie titulov offline na zariadení alebo cez internet na vašej SMART TV.

Náš obľubený seriál bol Ice Road Rescue – s titulkami, keďže dabing nebol.

TIPY NA ZÁVER

Postupom času sme vyskúšali rôzne streamovacie služby, ale najviac nás oslovili Netflix a Voyo. Zvyšok si predplatíme iba na konkrétne obdobie, keď tam je niečo zaujímavé. Mať všetko naraz sa neoplatí, nestihneme to vždy sledovať, nemáme toľko času, či už sme v práci alebo doma.

Ak ide o Netflix, máme najvyššiu verziu. Kvalita obrazu a sledovania je taká dobrá, že sa to rýchlo odrazí aj na spotrebe dát. Odporúčam sledovať Netflix online najmä doma a dohnať chýbajúce dáta na Slovensku.

Voyo je skvelý spoločník na cesty. Veľmi jednoducho si viete nastaviť nižšiu kvalitu obrazu, takže víkend vonku tak nezabolí, ak si chcete pozrieť niečo, čo ste si zabudli stiahnuť.

Snažíme sa všetko sledovať offline, pokiaľ sme v zahraničí. Nie je to nič zložité, len nesmiete byť leniví a nezabudnúť si stiahnuť pár filmov alebo seriálov, keď ste doma. V tom zhone to my občas zabudneme.

Samozrejme, že ponuka streamovacích služieb je dnes veľmi pestrá. Ja som však spomenula iba naše najobľúbenejšie. Osobne som mala možnosť vyskúšať Apple TV zadarmo v rámci kúpy nového telefónu iPhone alebo MacBooku. Je tam tiež dosť zaujímavých titulov, no drvivá väčšina je v angličtine, čo pre niekoho môže byť problém.

Okrem toho, v ponuke dostupných streamovacích služieb na Slovensku nájdete Amazon Prime Video (tu je napríklad pokračovanie Top Gearu, po novom The Grand Tour), Skylink Live TV, Orange TV Go, Showmax a ďalšie.

Zoznam našich obľúbených seriálov na Netflixe

V rámci svojej bezpečnosti nepozerajte televíziu počas jazdy vozidla. Radšej vyskúšajte počúvanie podcastov, čo je bezpečnejšie a za čo vám nehrozí pokuta. Skúste napríklad tieto.

No a čo vy? Ako si krátite dlhé dni mimo domova, keď počasie nepraje na prechádzku? Ste skôr tím notebook a USB alebo streamujete ako my?

Podeľte sa o svoje postrehy a názory v sekcii komentárov.

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: