Ako si skrátiť dlhú a monotónnu jazdu? Vyskúšajte toto!

Možno to nebolo odo mňa fér, použiť takýto názov pre tento článok, ale buďme k sebe úprimní.  

Ako si dlhé šoférovanie krátite vy? 

Počúvanie rádia je skvelá a bezpečná možnosť, no nie vždy je to výhra. Signál v tuneli sa zvykne kaziť, prípadne dlho nevydrží a musíte preladiť. 

Ak ste často v zahraničí ako my, je to naozaj otrava. Najmä, ak sa moderátori začnú vykecávať a vy tomu vôbec nerozumiete a márne čakáte, kedy príde na rad ďalšia pesnička. 

Niektorí to riešia svojsky a zapínajú si film na notebooku. Ruku na srdce, toto nie je najideálnejší spôsob, ako si krátiť čas. Počúvať film alebo seriál na pozadí? To sa jednoducho nedá, najmä ak má vodič natočenú obrazovku na seba. Naozaj, ani raz nemihne okom, aby sa pozrel?  

FUNFACT: Najviac nás bavia komentáre typu: ako tie displeje na novom Mercedese svietia v noci… Ale to, koľkým v noci svieti notebook v kabíne, to už je v pohode, že? Inak, ak ide o displej v Mercedese, tak ten vpravo si viete vypnúť… 

Takže, ak potrebujete drámu na pozadí, oveľa bezpečnejšou alternatívou môžu byť audioknihy. Tie odporúčajú aj iní kamionisti. Skúste to aj vy. Pokutu za to určite nedostanete.

Máme ich v telefóne 

Obľúbenou formou, ako si skrátiť čas popri nejakej činnosti sa stalo počúvanie podcastov. Ak viete o čom hovorím, kľudne toto preskočte a mrknite na náš zoznam dole. 

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete ľahko stiahnuť na svoj smartfón či iné zariadenie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie. Je ich naozaj veľa a nájdete ich na rôzne témy. 

Najväčšou výhodou podcastov je, že sú väčšinou zadarmo a môžete si ich vypočuť, keď vám to najviac vyhovuje. Nič vám takto neujde.  

Podcasty si viete prehrať na vašom telefóne, stačí si stiahnuť jednu z týchto aplikácií napr. : Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts…  

Podcasty viete počúvať offline (stiahnete si ich v apke), alebo online, ak máte kopec dát v zahraničí, prípadne ste doma a dáta neriešite.

My používame Spotify, máme predplatné Premium Duo za 7.99 €. V cene sú dva individuálne účty.

NÁŠ TIP: Ak si myslíte, že dvaja ušetríte na účte pre jedného, nerobte to. Vydrbať s tým, cez jeden účet na dvoch zariadeniach sa jednoducho nedá. Stačí, ak si budete prehrávať v rovnakom čase pesničky, bude sa to medzi sebou hádať a začne vám hrať pesnička toho druhého a naopak. Skúšali sme to, už nemusíte.

Ak je vás viac, viete si vyskladať Family za 8.99 € až 6 účtov. No nájdite toľko ľudí a jednu dobrú dušu, ktorá to bude platiť a vy jej posielať peniaze.

Predplatné pre jedného stojí 5.99 €. Spotify funguje aj zadarmo, ale v obmedzenom režime.

Ak s predplatným otáľate, apku si viete v plnej réžií vyskúšať na mesiac zdarma.

SPOTIFY ZADARMO

Mať Spotify zadarmo mi sotva vydržalo mesiac. Nastavili to tak dobre, že sa to vôbec neoplatí, iba ak si apku chcete vyskúšať, ako funguje a čo tam všetko nájdete. Ak vám o hudbu, ktorú ponúka Spotify nejde, stačí si stiahnuť Google Podcasty alebo Apple Podcasty, zbytočne to budete počúvať na Spotify.

Ako vlastne Spotify zadarmo funguje? Okrem toho, že budete okrem hudby počúvať aj reklamy sa pripravte na to, že si z albumu nemôžete vybrať konkrétnu pesničku a musíte používať náhodný výber. Taktiež neviete apku využiť v offline verzii. Preskočiť môžete iba 6 prehrávaných skladieb za hodinu.

Spotify je super. Môžete si vytvárať vlastné albumy svojich obľúbených skladieb, alebo dať odber iným albumom, ktoré zostavilo Spotify, prípadne jeho používatelia. Ak sa vám pesnička páči, a chceli by ste viac zo žánru tejto pesničky, stačí kliknúť na tri bodky a vybrať možnosť “Prejsť na rádio”.

Spotify pre teba každý týždeň pripraví album s názvom “Objavy tohto týždňa”, čo sú vlastne skladby (novinky) šité na mieru. Vieme, lebo každý z nás ma úplne iné skladby v ponuke. Keďže máme jemne odlišné žánre, ktoré počúvame. Peťo je viac techno ja zase rock.

Každoročne robí Spotify súhrn, ktorý zosumarizuje váš rok počúvania. Od rebríčkov top skladieb po top podcasty a mnoho ďalších maličkostí, ktoré by vám možno inak unikli.

Albumy viete zdieľať s kamošmi, viete sledovať vašich obľúbených umelcov. No je tam toho mnoho, čo viete v rámci hudby a podcastov využiť. Lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť.

Osobne odporúčam posťahovať si albumy a podcasty, ktoré chcete počúvať a máte to kdekoľvek 24/7 aj bez pripojenia.

Telefón si spárujte cez Bluetooth s rádiom v kamióne/aute/dodávke a užite si plnohodnotnú jazdu.

Toto je zoznam našich obľúbených podcastov: 

SPRAVODAJSTVO 

Dobré ráno  - Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME. Ak chcete zostať v obraze, o tom čo sa deje na Slovensku počas toho, ako sa zdržiavate v zahraničí. Tento podcast je tá správna voľba.
Mala ochutnávka podcastu Dobré ráno
Ráno Nahlas - Ranný podcast spravodajského podcastu Aktuality.sk.
Tiež fajn hostia a témy, ktoré sktuálne hýbuSlovenskom.

V redakcii - Rozhovory slovenského Denníka N na rôzne témy.  

Studio N - Môj obľúbený podcast z českej produkcie, opäť množstvo zaujímavých tém. Občas je dobré vedieť, čo sa deje aj u susedov.

TRUE CRIME

Ako už je z názvu zrejmé, ide o podcast, ktorého podstatou je rekonštrukcia kriminálneho činu, typicky vraždy. Tento žáner nie je vhodný pre citlivé povahy a pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, keďže zväčša sa v nich priamo opisuje trestný čin.

Kriminálne spisy -  Podcast produkcie Rádia Expres. Zvykli sme ho kedysi počúvať, keďže tam bolo mnoho prípadov zo Slovenska, o ktorých sme nevedeli. Najmä z minulosti, čo je paradox, keďže vtedy sa vraj nič také nedialo. Iste...

Vražedné psyché - Príbehy sériových vrahov a pokus o nahliadnutie do ich mysle. Vypočujte si, čo všetko sa skrýva za ich ohavnými činmi. Stálym hosťom je dlhoročný súdny znalec z oblasti psychiatrie, MUDr. Svetozár Droba, starý otec moderátora tohoto podcastu. Tiež sme to zvykli počúvať, niektoré časti boli naozaj fajn.

PROFIL ZLOČINU -  Mafia, drogy, pedofili, prostitútky, vrahovia... Kristína sa stretáva so zločinom na všetky spôsoby. Exkluzívne rozhovory s bývalými vyšetrovateľmi, prokurátormi, súdnymi znalcami. Podcast Kristíny Kövešovej o zákulisí trestnej činnosti, jej vyšetrovania a dokazovania.
Asi jeden z najlepších podcastov, keďže moderátorka v danej oblasti je veľmi skúsená. 

VE STÍNU CELIBÁTU - Príbeh Jiřiny Kočí, obeti sexuálneho zneužívania kňazom, ktorá verejne popisuje príčiny, priebeh i doživotné následky traumy, ktoré zažívala pred 25 rokmi. Podcastovou minisériou sprevádza Jiří Kubík, šéfredaktor Seznam Zpráv.

POZOR!: Tento podcast má už druhú sériu, tieto staršie časti nájdete úplne dole. V prípade potreby tu zazdieľam prvú časť. Mne sa tento príbeh veľmi páčil, pretože dosť otvára oči, o tom ako sexuálny predátor vie bezcitne manipulovať, a ako to funguje v cirkvi, keď sa prípad odhalí. 
Prvá časť série Ve stínu celibátu

DUŠEVNÉ ZDRAVIE A SEBAROZVOJ

Nevyhorení -  Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa venuje prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. V hĺbkových rozhovoroch s odborníkmi či inými inšpiratívnymi hosťami tu nájdete odpovede na mnohé problémy, ktoré vás trápia. Ako sa o seba lepšie starať? Ako zvládať stres či prácu pod tlakom? Prečo nepodceňovať spánok? Či ako si budovať asertivitu a naučiť sa hovoriť nie? Podcast moderuje redaktorka Forbesu a spoluautorka bestselleru Nevyhorení Zuzana Matuščáková.

Ľudskosť - Moja srdcovka. Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok. 

Nižsie je malá ochutnávka podcastu Ľudskosť: Barbora sa rozpráva so šéfom Cyklokoalície Danom Kollárom o tom, ako dopravný prostriedok ovplyvňuje náš sebaobraz, naše vnímanie priestoru a naše správanie sa k ľuďom naokolo. Auto majú len niektorí z nás, no pešo sa presúvame všetci a všetky: deti, dospelí, seniori, rodičia s kočíkmi...
Vypočuj si podcast Ľudskosť.

Brain We Are CZ – O mozgu, zmyslu a duševnom zdraví sa rozpráva Vojtěch Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar. Občas so zaujímavým hosťom. Niektoré témy sú naozaj fajn. Stačí si len vybrať.

My a pasti – Terapeut Honza Vojtko pre Studio N nahral minisériu podcastov o vzťahoch, kde si pozýva svojich kolegov a preberajú spolu rôzne aspekty vzťahov, nie len tých romantických.


Malá ukážka minisérie My a pasti


TIP AUTORKY: Ak tohoto pána nepoznáte, tak odporúčam toto video (na YT ako: Jan Vojtko – Vztahy jsou… fuška | Neurazitelny.cz | Večery na FF UK), ktoré má dnes cez 773tis. zhliadnutí, a ktoré ho aj veľmi preslávilo. Je autorom dvoch kníh (Vztahy a mýty a Vztahy a pasti), za mňa sú tieto knihu almanach pre ľudí, ktorí majú vzťah a chceli by ho mať aj naďalej.
Taktiež je častým hosťom v mnohých podcastoch, stačí len pohľadať a vybrať si.

ZÁBAVA

jauuu, PS: to bolelo - Na prvý pohľad trošku zvláštny názov, no aj tu platí staré známe: nesúď knihu podľa obalu, resp. podcast podľa názvu. Je originálny a úzko súvisí s jednou časťou. Presne toto vznikne, keď sa spojí Peťa Polnišová a Evelyn, samozvané "inžinierky srdca", ktoré sa rozprávajú o vzťahoch, paralelných vzťahoch, krízach vo vzťahoch a rozchodoch. Jednoducho, o fraktúrach srdca.
Do každej časti prispievajú poslucháčky a poslucháči, ktorí zdieľajú svoje príbehy, ktoré súvisia s danou témou. Je to veľmi oddychový a vtipný podcast.

Lužifčák -  Komici Jakub Lužina a Gabo Žifčák si k sebe pozývajú zaujímavých hostí na dlhé neformálne rozhovory. Tento podcast sa priam pýta k nekonečným hodinám za volantom, zbehne to o čosi rýchlejšie. Osobne si ho často púšťame, keď sa tie hodiny vlečú. Podcast má vždy minimálne hodinu a pol, prípadne aj cez dve. Všetko závisí od epizódy a hosťa. 

VZŤAHY s.r.o. - Novinka z produkcie Rádia Expres. Veľmi dobrá oddychovka. Simona Salátová a Joe Trendy sú dvaja komici, ktorí tvoria pár. Na Exprese teraz majú spoločnú šou VZŤAHY S RUČENÍM OBMEDZENÝM, v ktorej sa vám pokúsia poradiť v oblasti vzťahov. Je to ich subjektívna poradňa, v ktorej riešia svoje problémy, ale aj vaše problémy. A pokojne sa pri rôznych vzťahových témach pohádajú aj za vás!

Piatoček - Súhrn týždňa podaný tak trošku inak, sarkasticky. Ak správy veľmi nemusíte, tak toto je tá správna voľba, ako sa niečo dozvedieť a neklesať na duchu počas počúvania.

CHOĎ DO -  Trojica pánov v zostave: Martin Navrátil a Peťo Hliničan z Travelistanu a Pavel Bruchala. Všetko o cestovaní, spoznávaní rôznych kútov sveta a taktiež aj nevyčerpateľná studňa zážitkov, či vtipných príhod, o ktorých sa trojica rozpráva. Naša srdcovka, primárne to počúva Peťo. Každopádne je tam Martinova najnovšia skúsenosť z Južného pólu, kam šiel pešo. V nohách 1100 km, bez sprchy a spaní v zime. To jednoducho musíš počuť.
V tejto časti Martin rozpráva ako putoval Antarktídou.

TIP NA ZÁVER

DIGITÁLNI RODIČIA - Síce my ešte deti nemáme, no k tomuto sme sa dostali úplnou náhodou a chceli by sme ho odporučiť všetkým rodičom, aj tým budúcim, alebo komukoľvek, koho zaujíma téma digitálneho sveta a rodičovstva. Veľmi dobre vieme ako to na sociálnych sieťach funguje, no ani tie najlepšie myslené rady okolia a naše pocity nám niekedy nemusia pomôcť tak, ako triezvy názor odborníkov, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú.

Podcastom vás sprevádza Peťo, ktorý je šéfom digitálnej agentúry v Bratislave, Baška v Košiciach. Popri biznise už niekoľko rokov pomáhajú rodičom, učiteľom a vychovávateľom zorientovať sa vo svete internetu, sociálnych sietí a digitálnych technológií. Dlhoroční priatelia, digitálni marketéri, ale predovšetkým rodičia, @digitalnirodicia. Epizódy vychádzajú vždy v piatok.

Predchodcami podcastov možno boli audioknihy, veď ešte stále sú. Ja som im však na chuť nikdy neprišla. Radšej si knihy čítam. Sústrediť sa na dej môže byť v dosť hustej premávke naozaj problém, preto sú občas lepším riešením podcasty, ktoré vás sprevádzajú cez široké spektrum tém.

Tento zoznam je naša malá ochutnávka, samozrejme, výber je len na vás. Je fajn tráviť tento čas vzdelávaním, zábavou alebo len tak počúvaním. Za počúvanie vám pokuta nehrozí.

A čo vy? Počúvate podcasty? Ak áno, o svoje tipy sa s nami môžete podeliť pod týmto článkom, kde nájdete formulár pre váš komentár.

@nutaly

Podobné články:

One Reply to “Ako si skrátiť dlhú a monotónnu jazdu? Vyskúšajte toto!”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: