Užitočné aplikácie a weby na cesty

Tento článok som prvýkrát publikovala v roku 2017 a myslím si, že je vhodná chvíľa ho konečne aktualizovať. Ak poznáte nejaké aplikácie alebo webové stránky, ktoré v článku chýbajú, dajte mi prosím vedieť na peteranataly@gmail.com.

📱- znamená apka

💻 – znamená web

DOPRAVNÝ SERVIS 

zjazdnost.sk (SLOVENSKO) 💻

Veľmi šikovný a jednoduchý web, ktorý využijete najmä v zimnom období. Nájdete tam: stav povrchu vozovky, dopravné obmedzenia, plánované dopravné obmedzenia, počasie, teplotu, viditeľnosť atď. Všetko vrátane mapy na jednom mieste. Stačí sa iba jednoducho preklikať.

LINK

zjazdnost

mydrive (SLOVENSKO + SVET) 📱💻

TomTom (ďalej len TT) sme spoznali v Nemecku, keďže doprava na mníchovskom obchvate, ktorý intenzívne opravovali, si vyžiadala spoľahlivý online dopravný servis.

U nás TT funguje už od začiatku. Je to veľmi praktická a šikovná aplikácia. Dokáže naplánovať trasu a vyhnúť sa kolónam alebo uložiť danú trasu a obľúbené miesta, ktoré sa synchronizujú s GPS TomTom, čo je podľa nás skvelé, pretože tieto miesta sú uložené online a nikdy sa nestratia.

Momentálne využívame MyDrive najmä na plánovanie trasy, ktorú potom cez cloud zašleme do GPS a tá ju hneď načíta. Takto nemusíme zložito zadávať jednotlivé prejazdné body a celú trasu priamo do navigácie. V telefóne je to oveľa rýchlejšie a prehľadnejšie.

Využívať TT môžeš:

  1.  Ako aplikáciu v mobile. Link pre android sem. iOS sem.
  2.  Cez webový prehliadač. Link sem.
  3. Už ako súčasť navigácie, keďže informácie o doprave bežia priamo aj v nej a tá vie ponúknuť obchádzku, prípadne upozorní na nebezpečenstvo na ceste atď.
mnichov tomtom

Recenzia na navigáciu TomTom a tip ako vyskúšať GPS TomTom bezplatne je už na blogu.

WAZE (SLOVENSKO + SVET) 📱

Waze je aplikácia, ktorá umožňuje užívateľom nahlasovať rôzne udalosti na cestách, od hliadok, zdržaní, nebezpečenstiev na cestách (napr. odstavené vozidlo) po uzatvorenie ciest a mnoho ďalšieho. Od svojich konkurentov sa líši tým, že dopravné informácie tvoria najmä jeho užívatelia. Je to viac osobné. Myslím, že túto aplikáciu nepotrebujem obzvlášť viac predstavovať, keďže je dosť známa. Kto sa s ňou ešte nestretol, môžem mu ju len odporučiť. Niekedy sa z nej človek dozvie viac, keďže užívatelia môžu pridávať fotografie a komentovať danú dopravnú situáciu. Dá sa povedať, že istým spôsobom nahrádza funkciu vysielačiek. Najviac komentárov k udalostiam píšu v Česku, Francúzsku a na Slovensku, čo som si za ten čas všimla.

LINK na stiahnutie pre iOS a Android.

verkehrsinformation.de (NEMECKO) 💻

Nedávno som v Nemecku našla túto webovú stránku, ktorá má asi tie najlepšie a najpresnejšie informácie o tom, čo sa deje na cestách. Po rozkliknutí sa viete dostať k informáciám o uzatvorených cestách, zdržaniach, nehodách, kolónach atď. My sme to využili najmä pri obchádzkach, keďže sme nevedeli, čo sa deje na diaľnici a tlačil nás čas na výkladku. Takto sme zistili, že sa stala vážna dopravná nehoda a diaľnicu uzatvorili ešte predtým, než to mali Google mapy. Prípadne sme si vedeli overiť, kedy kvôli práci na ceste opäť otvoria diaľnicu (viď. snímky obrazovky nižšie) a naplánovali sme si inú trasu.

TIP AUTORKY: Ja tiež nie som profík a nemčinu neovládam plynule, preto využívam Google prekladač. Zo stránky verkehrsinformation.de sa dá text jednoducho skopírovať, v aplikácii Waze mi to nešlo. Takže túto stránku považujem za najrelevantnejšiu a najnápomocnejšiu.

Majú aj aplikáciu pre iOS, ale tá sa mi vôbec nepáčila. Radšej si to overujem cez web.

autostrade.it (TALIANSKO) 💻

Ak jazdíte po Taliansku a nepoznáte túto webovú stránku, prichádzate o veľa, najmä ak jazdíte v noci, keď je najviac úsekov diaľnic uzatvorených. Áno, ak zastavíte uprostred plánovanej uzávierky diaľnice, dostanete oznam, ale takto si to viete naplánovať oveľa lepšie a jednoduchšie, ako sa po 2-hodinovej pauze stresovať, že najskôr opustíte parkovisko o piatej alebo šiestej ráno.

Poďme rovno k príkladu. My občas tranzitujeme cez Taliansko do Francúzska a ideme po diaľnici na Ventimigliu. Všetci dobre vieme, aké sú tie diaľničné mosty a tunely v Taliansku staré a momentálne sa vo veľkom opravujú. Uzatvoriť tento šialene vyťažený úsek cez deň a odkloniť dopravu po obchádzke je naozaj nesmysel. Takže to robia v nočných hodinách, keď je tranzit minimálny.

My si takto plánujeme trasu a najmä miesto, kde budeme pauzovať, keďže nám takáto zbytočne predĺžená pauza nepripadá vhod. Prípadne sa vieme psychicky pripraviť na obchádzku a nezmätkovať, keďže Taliani majú občas dosť skromné značenie obchádzok. Istota je istota a zablúdiť s kamiónom niekde v talianskych úzkych uličkách nechceme.

Webová stránka sa dá jednoducho prepnúť do angličtiny a jednotlivé uzávierky si viete pozrieť aj takto. K týmto informáciám sa dostanete, keď kliknete na kužeľku. Ak chcete zmeniť jazyk, kliknite na anglickú vlajku.

Ďalej si vyberte diaľnicu a úsek alebo región z ponuky. Zelenou farbou sú znázornené uzávierky, ktoré budú najskôr (do 20.00 nasledujúceho dňa), modrou farbou sú zobrazené uzávierky o čosi neskôr.

Stránka ponúka aj mapu, ktorá monitoruje dopravý servis v Taliansku.

LINK

TIP AUTORKY: Na stránke nájdete krásny prehľad zákazov jázd v Taliansku pre kamióny. Klikni sem.

PARKOVANIE

TRUCK PARKING EUROPE (SK+ EU) 📱💻

Túto aplikáciu sme zvykli využívať, keď sme jazdili úniou krížom krážom. Dnes získavame informácie z Google Máp, keďže z recenzií sa dozviete všetko. Pokiaľ ide o túto aplikáciu, nájdete tam informácie o parkovisku, ako je dostupnosť, počet parkovacích miest, sprchy, bezpečnosť a podobne. Parkovisko môžete pridať kedykoľvek aj vy alebo ohodnotiť tie, s ktorými máte skúsenosť.

LINK pre Android a iOS a WEB

truckparking

ZÁKAZY JÁZD

trafficban.com 💻

Myslím, že je to dosť prehľadný web. Bohužiaľ, je v angličtine.

LINK

Bans for trucks 📱

Túto aplikáciu som zvykla mať v mobile. Je zdarma. Celkom prehľadná. Keďže my sme dostávali informácie o zákazoch priamo z firmy, málokedy sme ju zvykli používať. Informuje mesiac dopredu o každom zákaze. Je super, už len kvôli víkendovým zákazom, ktoré človek občas zabudne. Samozrejme, cez letné prázdniny nadobudne iný nenahraditeľný význam.

LINK iba pre Android

ban

Google Mapy sú tiež fajn, no o nich pripravujem samostatný článok, keďže ponteciál týchto máp je tak veľký, že by bola škoda napísať len pár viet. O Google Mapách, o tom ako si s nimi môžete naplánovať dovolenku alebo prácu sa dozviete 26.5.2023.

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: