Vodičák cez firmu alebo pôžička od banky? Ako sa rozhodnúť, ak nemám dostatok peňazí?

Cesta každého profesionálneho vodiča býva iná. Jedno však máme spoločné – začiatky. Ešte predtým, než sa z nás stali kamionisti, sme si museli odsedieť a odjazdiť niekoľko mesiacov v autoškole.

Podmienky získania vodičského oprávnenia skupiny CE sa už niekoľko rokov nemenia, no jedno sa však mení. Je to cena za vodičské oprávnenie. 

Každým rokom sa cena vodičského oprávnenia zvyšuje. Býva čoraz náročnejšie zaplatiť celkové náklady z vlastného vrecka. Väčšina budúcich vodičov a vodičiek, ktorá je čerstvo po škole, prípadne nezamestnaná alebo si jednoducho na vodičák nemôže zarobiť dostatočne rýchlo, je odkázaná na budúcu firmu. Prípadne, ak je to možné, požiada o úver od banky.

Ako sme peniaze na vodičák získali my?

Peter si na vodičák požičal od banky. Úver sa mu za menej ako šesť mesiacov  podarilo predčasne splatiť. Potreboval vtedy (rok 2014) nejaké extra peniaze aj pre seba, nad pôžičkou od firmy neuvažoval. V tom čase ani neboli také časté a populárne ako dnes. V mojom prípade (rok 2016) sme si na celkovú čiastku, vtedy  1800 eur, našetrili.

Kamarátka, ktorá si robí vodičák tento rok (2018 – 2019), už za neho zaplatí cca 3500 eur (v cene celkové náklady, kvalifikačná karta, karta do tachografu a pod.) Zhruba dvakrát viac ako ja pre tromi rokmi. A tak sme spolu s Peťom zisťovali, ako sa rozhodli vodiči, ktorí si na vodičák museli požičať.

Z výsledkov nášho prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 33 vodičov, sme boli naozaj prekvapení.

Výsledky prieskumu

 

Ako si získal/a peniaze na vodičák?

lol...

 

ZAPLATILA MI TO FIRMA

Prečo si sa rozhodol/a pre pôžičku od firmy?

 • 73,7 %  Ponuka od firmy sa mi zdala výhodnejšia 
 • 21,1 %  Splatím to skôr ako v banke
 • 10,6 %  Banka mi úver nechcela poskytnúť
 • 5,3 %    Bezúročná pôžička a istá prax firme

* Možnosť viacerých odpovedí, percentá sú informačné 

 

graf3

Skúsenosti respondentov s vodičákom od rôznych firiem

 • Som veľmi spokojná, mohla som si vybrať autoškolu v blízkosti bydliska, takže aj v tomto mi vyšla firma v ústrety. Niektoré firmy preplácajú vodičský preukaz max. 80%, mne ho firma zaplatila komplet celý.
 • Firma sa správa absolútne korektne, nikdy mi nebolo vyhadzované na oči, že to musím spraviť alebo hocičo iné, lebo mi firma zaplatila vodičák. Správajú sa ku mne absolútne normálne. „Upísať“ som sa nemusel. Maximálna spokojnosť.
 • E-čko spravila firma plus všetky potrebné doklady. Dohodnutú čiastku som splatil v mesačných splátkach.
 • Firma bola ústretová. Pôvodná dohoda bola vymazanie dlhu po dvoch rokoch, no po pol roku som podal výpoveď. Z nasledujúcich troch výplat mi bola dlžná čiastka strhnutá, bez navýšenia, bez dane.
 • Komplet vodičák aj KKV (kvalifikačná karta vodiča) cez firmu. Žiadne vydieračky a „strhávačky“ neboli. Firma dodržala všetko, čo povedala. „Upísaný“ som bol na 5 rokov. Odišiel som po štyroch a nechceli odo mňa doplatiť ani cent. Na žiadnej výplate ma nikdy neoklamali.
 • Ja som s projektom, ktorý pokryl výdavky na VP, spokojný. Nezaplatili síce 100 % papierov, ale len 80 %, ale aj tak je to veľa ušetrených eur. Za to som sa „upísal“ na štyri roky a tým im to vlastne splácam. Žiadne úroky, žiadne zrážky zo mzdy. S firmou som spokojný, už tu pracujem druhý rok a bez problémov.

 

ÚVER 

Prečo si sa rozhodol/a pre úver?

 • 57,1 %  Nechcel/a som byť zaviazaný/á firme 
 • 50 %     Myslím si, že firmy takýchto zamestnancov ľahko zneužívajú
 • 21,4 %  Nechcel/a som aby mi bolo sťahované z výplaty 
 • 14,3 %  Mám lepší prehľad o splátkach a dlžnej čiastke v banke 

* Možnosť viacerých odpovedí, percentá sú informačné 

 

graf3graf3

Ako to vlastne funguje?

Ak ti chýba dostatok peňazí na VP, sú tu dve možnosti. Banka alebo firma. Bohužiaľ, obrátiť sa na banku nie je vždy možné. Banka ti úver neposkytne ak:

 • máš negatívny záznam v úverovom registri
 • nízky či nestabilný príjem
 • priveľkú úverovú zaťaženosť

V prípade, ak o úver nemôžeš alebo nechceš požiadať a nemáš nikoho, kto by ti peniaze požičal, je tu ešte jedná možnosť.  

Existujú firmy alebo projekty, ktoré zastrešujú a financujú budúcich vodičov. Zaplatia ti od 80 % do 100 % z celkovej sumy vodičského oprávnenia. Po absolvovaní kurzu v autoškole sa zamestnáš vo firme, kde odpracuješ niekoľko rokov, a tým „splatíš“ svoj vodičák. V niektorých prípadoch firma za VP sťahuje istú sumu z výplaty. Všetko závisí od firmy, ktorá ti VP poskytne. Určite sa náležite informuj o všetkom dopredu, aby si predišiel/a zbytočným nedorozumeniam. 

(V prípade, ak vodičský preukaz máš, ale chýba ti napr. skupina E či kvalifikačná karta, aj v tomto príde ti vie firma pomôcť. Nemusí ísť  iba o celý vodičský preukaz.)

Poďme sa pozrieť, čo konkrétne ponúkajú spoločnosti, ktoré sme oslovili.

STD DONIVO a.s. Vranov nad Topľou 

Aký je postup v prípade, ak chce budúci vodič/ka požiadať o preplatenie vodičského preukazu a zvyšných dokladov? Je potrebné splniť nejaké konkrétne požiadavky?

Je nevyhnutné absolvovať štandardné výberové konanie, kde sa zameriame na schopnosti a spôsobilosť uchádzača o toto povolanie. Samozrejme, je nevyhnutné mať VP sk. B a vek min. 21 rokov.

Koľko % z ceny VP a zvyšných nákladov pokrýva STD Donivo?

Naša spoločnosť pokýva celkové náklady s obstarávaním VP sk. CE, KKV a TK. Kolky a lekárske vstupné prehliadky si hradia uchádzači sami.

Môže si uchádzač vybrať vlastnú autoškolu v okolí alebo máte zazmluvnené iba konkrétne autoškoly?

Máme zazmluvnené konkrétne autoškoly, s ktorými spolupracujeme. Napríklad vo  Vranove je to Autoškola Milan Madura, v Košiciach Autoškola Alfa a v Prešove je to Autoškola Mavex-Junior.

Aká je forma splatenia tejto pôžičky? (napr. stačí odpracovať určitý počet rokov alebo sú to mesačné zrážky zo mzdy, prípadne to závisí od spoločnej dohody?)

V našom prípade ide o odpracovanie piatich rokov v našej spoločnosti. Nestrhávame žiadne čiastky z výplaty.

Čo v prípade, ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť pracovný pomer predčasne?

V tomto prípade sa stanoví alikvotná čiastka na základe celkovej sumy nákladov na VP a prislúchajúce doklady, v závislosti od dĺžky pracovného pomeru, ktorý trval pred ukončením pracovnej zmluvy.

Spláca sa to individuálne podľa dohody, buď uznaním záväzku a následnou zrážkou z poslednej mzdy alebo priamou platbou. V individuálnych prípadoch formou splátkového kalendára.

VODIČ PROFESIONÁL Martin

Aký je postup v prípade, ak chce budúci vodič/ka požiadať o preplatenie vodičského preukazu a zvyšných dokladov? Je potrebné splniť nejaké konkrétne požiadavky?

Áno, v prvom rade je potrebné vyplniť kontaktný formulár na našej stránke – vodicprofesional.sk. My sa takýmto uchádzačom ozveme a dohodneme sa na stretnutí. Samozrejme, nevyhnutný je minimálny vek uchádzača – 21 rokov a VP skupiny B.

Dôležitý je aj čistý výpis z registra trestov (kvôli tovaru, ktorý sa zvykne prevážať).

Koľko % z ceny VP a zvyšných nákladov pokrýva vodič profesionál? Ide iba o cenu VP alebo je tam zahrnutá aj KKV a TK?

Náš projekt prepláca 80 % z celkových nákladov na vodičské oprávnenie sk. CE. V tomto balíčku je zahrnutá aj KKV a kolky. Vstupné zdravotné a psychologické vyšetrenia či tachografovú kartu vodiča nehradíme.

Môže si uchádzač vybrať vlastnú autoškolu v okolí alebo máte zazmluvnené iba konkrétne autoškoly?

Nie, momentálne si uchádzač vyberá autoškolu sám. Vieme sa dohodnúť s autoškolou podľa potrieb uchádzača (napr. v mieste bydliska), prípadne mu vieme autoškolu navrhnúť my.

Čo v prípade, ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť pracovný pomer predčasne?

V tomto prípade bude musieť zamestnanec uhradiť alikvotnú časť z celkovej sumy za VP v závislosti od dĺžky pracovného pomeru. Je možné to vyplatiť vcelku alebo určiť splátkový kalendár. Všetko závisí od spoločnej dohody.

Po ukončení autoškoly bude uchádzač pracovať pre firmu BM TRANS SLOVAKIA, ktorá je vašim partnerom?

Áno. Po ukončení autoškoly bude nasledovať dôkladný dvojtýždňový zácvik u nás vo firme. Po tomto zácviku nasleduje jazda v kamióne so skúseným inštruktorom. Väčšinou tento zácvik v dvojosádke trvá 6 – 8 týždňov. Je to však individuálne podľa skúseností a schopností daného uchádzača…

Uchádzač sa môže rozhodnúť i pre iného zamestnávateľa, ktorý bude akceptovať náklady na jeho vzdelávanie.

Ako sa teda rozhodnúť?

Výhodou bankovej pôžičky je to, že množstvo finančných prostriedkov si stanovíš ty. Ak potrebuješ peniaze navyše, banke to bude prakticky jedno. Úver je možné kedykoľvek splatiť. V tomto prípade je lepšie nájsť banku, ktorá za predčasné splatenie nepýta žiadne poplatky, prípadne sú minimálne. Jedinou nevýhodou je úrok – peniaze navyše, ktoré poputujú banke.

Ak  reálne uvažuješ nad touto možnosťou, prosím, dôkladne sa informuj o všetkých poplatkoch danej banky. Je rozdiel, ak o predčasné splatenie dokážeš požiadať cez internet banking, na cestách niekde v Nemecku, alebo sa musíš zastaviť na pobočke, kde podstúpiš zdĺhavú seansu spolu s nekonečnou autogramiádou. Je tam naozaj veľa vecí, na ktorých sa vie človek nachytať, ak sa dostatočne nepripraví. Investuj do literatúry zameranej na finančnú gramotnosť. Tieto informácie sú veľmi cenné a vzácne. Ak si mladý, bez zjavných skúseností, môžeš sa ľahko popáliť pri výbere zlej pôžičky. 

Ak sa rozhodneš pre firmu, úrok a iné poplatky spojené s pôžičkou ťa trápiť nemusia. V závislostí od firmy zaplatíš minimálnu sumu a vodičský preukaz máš takmer zadarmo. Nevýhodou je pracovná zmluva na určitý počet rokov. Čo v prípade, ak sa ti vo firme bude dobre pracovať, zbehne ako voda. Inak sa splateniu pôžičky nevyhneš. Stať sa môže čokoľvek. Nik nevie, aká bude tvoja situácia o 5 rokov. 

Je ťažké povedať, čo bude vyhovovať práve tebe. Ak máš na výber, dôkladne si premysli obe možnosti. Ak nie, vyber si dobrú firmu a svoje rozhodnutie stať sa kamionistom dôkladne zváž. 

Pevne veríme, že ti tento článok aspoň trochu pomohol. Ak vieš o niekom, komu by sa tieto informácie zišli, neváhaj a pošli mu tento článok. Ak je tu ešte téma, ktorú sme na našom blogu nespomenuli, napíš nám správu na FB

Špeciálna vďaka patrí vodičom a vodičkám, ktorí dôkladne a správne vyplnili náš dotazník. Taktiež sa za STD Donivo chceme poďakovať p. Jaroslavovi Svetlíkovi a za projekt Vodič profesionál nám odpovedal p. Jaroslav Sedloň. Ďakujeme za spoluprácu! 

P&N

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: