Ako na GOOGLE MAPY a prečo sa stať miestnym sprievodcom

V predchádzajúcom článku som vám predstavila pár stránok a aplikácií, ako si jednoducho naplánovať trasu alebo nájsť informácie o rôznych zdržaniach, práce na ceste či plánovaných uzávierkach.

Teraz vám chcem predstaviť naše najobľúbenejšie mapy, ktoré využívame doma aj v zahraničí. Neviem, ako to máte vy, ale my sa najčastejšie obraciame na Google Mapy, keď potrebujeme informácie o premávke. Samozrejme, mapy viete využiť aj inak. Všetko sa dozviete v tomto článku.

Premávka

Ak ide o premávku, rovnako spoľahlivý je aj TomTom, ktorý má výhodu v tom, že vám zdržanie ihneď oznámi, ak momentálne nepoužívate Google Mapy, ale máte zapnutú navigáciu.

S Google Mapami si najčastejšie prezeráme trasu a premávku na nej, najmä pred začiatkom jazdy. Áno, je to už taký náš zvyk. No je lepšie vedieť dopredu a pripraviť sa, ako potom plakať, že stojíme niekde xy hodín. Samozrejme, ak je to možné a dá sa to obísť aj kamiónom, autom je to bez debaty vždy ľahšie.

Náš malý tip: Občas je fajn pozrieť si premávku počas rôznych časov, aby ste mali prehľad o tom, kedy a kde sa tvoria aké kolóny a kde sú úseky cest najviac vyťažené. Toto platí najmä pre miesta, kde nejazdíte často.

Verejná doprava

Google Mapy sú však pomocníkom nielen pre vodičov, ale aj pre turistov. Ľahko sa zorientujete v zložitej sieti verejnej dopravy. My sme sa takto dostali do Benátok z mestečka Loreggia s prestupom v Padove. Prípadne vo Francúzsku, keď sme sa potrebovali vrátiť na pumpu a vonku strašne lialo, našli sme si spoj. V zahraničí to funguje perfektne, na Slovensku to ešte nie je dostupné všade.

Ako vidíte nižšie, k nejakým spojom sa na Slovensku dostanete, no napríklad taká MHD nefunguje v každom meste a pekne znázornené trasy linky v rámci MHD budete napríklad v Prešove hľadať márne. V zahraničí je to výhoda, lebo hneď viete kam idete, bez toho aby ste poznali názov zastávky, veľmi jednoducho sa v tom zorientujete. Máte to po ruke a nemusíte googliť stránky dopravcov.

Street View

Mojím favoritom je Street View, čo je 360-stupňový panoramatický pohľad na ulice, ktorý umožňuje používateľom prehliadať si časti vybraných miest a ich okolitých oblastí, ako aj ďalšie zaujímavé lokality.

V praxi to znamená napríklad: Ak nie som si istý/á, či je táto trasa vhodná pre kamión, môžem si ju pozrieť a zistiť, či nie sú na križovatke alebo zjazde nejaké obmedzenia. Môžete si tiež prezrieť, ako vyzerá cesta, akú máte pred sebou, alebo ako vyzerá okolie hotela, ak plánujete dovolenku a podobne.

V Nemecku je táto funkcia veľmi obmedzená, takže si musíte pomôcť pomocou fotografií neďalekých miest, ktoré nájdete prostredníctvom recenzií. Každopádne, v Nemecku je značenie ciest na maximálnej úrovni, takže nemáte možnosť zablúdiť, na rozdiel od nás. Tabule, ktoré mali byť už dávno, sa dávajú len teraz. Každopádne, česť výnimkám, na niektorých miestach na Slovensku to vedia dobre označiť. Pri najbližšej návšteve zahraničia si skúste všimnúť, ako značia cesty oni, a či by ste sa dokázali zorientovali aj bez navigácie.

Miestny sprievodca

Ak toto čítaš prvýkrát, nepoteším ťa, lebo prichádzaš o veľa. Predovšetkým o dôležité informácie o firmách, reštauráciách, parkoviskách, hoteloch atď. Miestny sprievodca pridáva recenzie na Google Mapách a tým pomáha ostatným získať viac informácií o danom mieste.

Teraz sa nebudem baviť o ľuďoch, ktorí píšu negatívne recenzie len preto, že ich burger nebol dostatočne teplý, alebo preto, že vodič čakal na firme 3 hodiny. Ide mi najmä o tie prípady, kedy vodiči pomohli ďalším pri návšteve firmy a trošku sa zorientovať. Za posledné roky takéto recenzie pribúdajú a ty im môžeš dať palec hore, ak sú užitočné, a Google ich posunie na začiatok, aby sa objavili ako prvé. To je super, lebo sú hneď na dosah.

Ďalší tip, pokiaľ ide o recenzie, je dobré vytriediť si ich podľa dátumu, teda od najnovších. Firma sa totiž mohla za 3 až 5 rokov posunúť a situácia sa môže zmeniť, napríklad čakacie doby sa skrátili.

Tieto informácie získate s prehľadom aj o parkoviskách. Vaši kolegovia sa s vami radi podelia o svoje skúsenosti, napríklad o miestach, kde im prerezali plachtu na návese, kde im vykradli nádrž, alebo kde sa dobre osprchovali a najedli.

Za mňa je to veľmi dobrý pomocník, pretože tieto recenzie vám preloží z rôznych iných jazykov do vášho materinského. Nemusíte sa o nič starať.

Čo všetko ako miestny sprievodca môžete robiť?

Zbierajte body za príspevky v Mapách Google. Pridajte k miestu hodnotenia, opíšte svoje skúsenosti v recenziách, podeľte sa o fotky a videá, poskytnite užitočné informácie prostredníctvom odpovedí, odpovedzte na otázky o danom mieste, aktualizujte informácie pomocou úprav miesta, pridajte chýbajúce miesta alebo overte informácie skontrolovaním faktov.

Ako Google Mapy využiť na dovolenke?

Chystáte sa na dovolenku a chcete mať všetko po ruke? Odporúčam GM. My pri plánovaní naších roadtripov to robíme takto stále. Akékoľvek miesto, ktoré sa nám po ceste zapáči si uložíme na GM. Viete si vytvoriť rôzne kategórie, okrem tých, ktoré ponúka Google.

To isté platí aj pre profi vodičov/vodičky, nezabudnite si vaše firmy uložiť, napísať komentár alebo prihodiť poznámku, ak treba.

Offline mapy

Ak idete do krajiny mimo EU, alebo chcete ušetriť za dáta v zahraničí, mapu si stiahnite offline. Tu je návod.

Časová os

Časová os

Časová os v Mapách Google je osobná mapa, ktorá vám na základe vašej histórie polohy pomáha pripomenúť si prejdené trasy a cesty a navštívené miesta. V sekcii Časová os môžete kedykoľvek upraviť svoju časovú os a odstrániť históriu polohy.

Naplánujte si trasu dopredu

Pozor však na jednu vec. Google Mapy sú fajn, ale vždy platí, že trasu si kontroluješ ty, nie GPS. GPS môže mať najlepšie úmysly, ale môže ťa zaviesť na miesto, kde cesta už ďalej nepokračuje. Preto odporúčam používať prejazdné body (ideál v práci sú napr. hranice).

My najčastejšie využívame TomTom, Google Mapy používame iba pri cestovaní v rámci mesta alebo niekde neďaleko, kde sa nám riešiť originál GPS nechce. Avšak vždy si odkontrolujeme trasu, aby ste mali najlepšiu možnú alternatívu. Občas sa stane, že navigácia sa pomýli a zavedie vás úplne niekam inam, ako by ste chceli ísť. Preto odporúčam stále sledovať dopravné značenie a riadiť sa ním ako primárnym zdrojom navigácie.

Recenziu na TomTom si prečítate tu. Je to síce starší článok, no stále aktuálny. Navigáciu stále používame.

Zistite prevýšenia

Aj ako chodci alebo cyklisti vediete mapy využiť, ako pridanú hodnotu vám ukáže mapa prevýšenie.

Ulož si parkovanie alebo zdieľaj svoju polohu

Otvor apku a klikni na modrú bodku, mapy ti ponúknu možnosť zdieľať polohu v reálnom čase alebo uložiť parkovanie.

V správny čas

Ďalším plusom je, že si môžete overiť vyťaženie prevádzky, teda kedy je na danom mieste najviac ľudí. A ako vidíte na obrázku nižšie, všetky tieto informácie si môžete posielať na váš mobilný telefón, či už plánujete trasu cez počítač, alebo si jednoducho niečo prezeráte.

Zhrnutie na záver

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by sme mali používať Google Mapy:

 • Navigácia: Google Mapy poskytujú presnú navigáciu na cestách. Pomocou GPS v telefóne alebo inej pripojenej zariadenia môžete vidieť svoju aktuálnu polohu a nechajte sa navigovať na miesto určenia. Môžete získať podrobné pokyny na riadenie, vrátane zvukových upozornení, otáčania na križovatkách a predvídania premávky.
 • Premávka v reálnom čase: Google Mapy poskytujú informácie o premávke v reálnom čase. Užívateľom umožňujú vidieť aktuálnu hustotu premávky, odporúčania trás a odhady času cesty. Tieto informácie sú veľmi užitočné pri plánovaní ciest, vyhľadávaní najrýchlejších trás a vyhýbaní sa dopravnej zápche.
 • Vyhľadávanie miest: Google Mapy poskytujú výkonné vyhľadávacie funkcie pre rôzne miesta a podniky. Môžete jednoducho vyhľadať reštaurácie, hotely, obchody, bankomaty, zdravotné strediská a ďalšie miesta v okolí. Sú tiež integrované s hodnoteniami a recenziami, čo vám umožní získať informácie o kvalite a skúsenostiach ostatných užívateľov.
 • Uložené a zdieľané miesta: Môžete si uložiť svoje obľúbené miesta do zoznamu, aby ste ich mali vždy k dispozícii. Tieto miesta môžete ľahko zdieľať s priateľmi a rodinou, čo je veľmi užitočné pri plánovaní stretnutí alebo zdieľaní navrhnutých trás.
 • Prispôsobiteľnosť a integrácia: Google Mapy sú ľahko prispôsobiteľné a integrovateľné s ďalšími aplikáciami a službami. Môžete napríklad synchronizovať svoje uložené miesta s inými zariadeniami, využívať Mapy na webových stránkach alebo v aplikáciách tretích strán a dokonca aj vytvoriť vlastné mapy so zvýraznenými bodmi záujmu.
 • Používateľský zážitok: Google Mapy majú prehľadné a intuitívne rozhranie, ktoré je jednoduché na ovládanie a používanie. Poskytujú vizuálnu reprezentáciu miest a trás prostredníctvom interaktívnych máp, satelitných obrázkov a panoramatických záberov ulíc, čo prispieva k zlepšenému používateľskému zážitku.

Netreba však zabúdať na slabiny a tie sú:

 • Ochrana súkromia: Google Mapy zhromažďujú veľké množstvo dát o používateľoch, vrátane ich polohy a vyhľadávaní. Tieto informácie môžu byť využité na sledovanie používateľov a vyvolávať obavy o súkromie. Hoci Google poskytuje možnosti nastavení súkromia, niektorí užívatelia stále môžu mať obavy o svoje osobné údaje.
 • Spoľahlivosť údajov: Hoci Google Mapy sú všeobecne považované za spoľahlivé, môže sa vyskytnúť chyba v poskytovaných údajoch. Napríklad, môže sa stať, že trasa, ktorú navrhujú, nie je najefektívnejšia alebo presná, čo môže spôsobiť zbytočný zmätok alebo oneskorenie.
 • Závislosť od internetového pripojenia: Väčšina funkcií Google Máp vyžaduje aktívne pripojenie na internet. To znamená, že ak ste v oblasti s obmedzeným signálom alebo nemáte prístup k internetu, nemôžete plne využívať ich navigačné a vyhľadávacie funkcie.
 • Nedostupnosť v niektorých oblastiach: Hoci Google Mapy pokrývajú veľkú časť sveta, existujú oblasti, kde sú údaje obmedzené alebo nie sú k dispozícii. Môže ísť o odľahlé miesta, do ktorých sa ťažko dostane signál GPS, alebo oblasti s obmedzeným mapovým pokrytím.
 • Konkurencia a alternatívy: Existuje viacero konkurenčných mapových služieb, ktoré ponúkajú podobné funkcie ako Google Mapy. Niektoré z nich sa špecializujú na konkrétne oblasti alebo poskytujú rozšírené funkcie. Pre niektorých užívateľov môže byť atraktívnejšia iná mapová aplikácia vzhľadom na ich osobné preferencie alebo potreby.
 • Pre turistické trasy v horskom teréne je lepšie využívať Mapy.cz. V tejto konkrétnej oblasti Google Mapy nie sú také spoľahlivé a presné.


Google Mapy sú viacúčelovým nástrojom, ktorý ponúka rôzne spôsoby využitia. Od navigácie na cestách až po objavovanie nových miest, tieto mapy poskytujú širokú paletu funkcií. Môžete ich použiť na plánovanie ciest a sledovanie premávky, aby ste sa vyhli dopravným zápcham a oneskoreniam. Okrem toho vám môžu poskytnúť informácie o verejnej doprave a najbližších zastávkach. Ďalším využitím je vyhľadávanie miest, ako sú reštaurácie, hotely, obchody a atrakcie. Môžete si prezerať recenzie a hodnotenia, aby ste si vybrali to najlepšie miesto podľa svojich preferencií. Mapy tiež umožňujú zdieľanie polohy s priateľmi a rodinou, čo je užitočné pri koordinácii stretnutí alebo cestovateľských plánov. V konečnom dôsledku je výber toho, ako využívať Google Mapy, na každom jednotlivcovi, ktorý sa rozhodne využiť túto aplikáciu podľa svojich osobných potrieb a preferencií.

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: