Najčastejšie nástrahy začínajúcich vodičov

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na spokojnosť vodičov a vodičiek. Prieskumu sa zúčastnilo 113 respondentov. Prieskum sa skladal z dvoch častí. V tomto článku sa pozrieme bližšie na tú druhú.

Ak ide o vodičov, najčastejšie sa rieši ich nedostatok. Či ide o vodičov autobusov alebo kamiónov, chýba ich niekoľko stovák až tisícok. Tejto téme sa podrobne venujú iné zložky. Ja som sa preto v prieskume zamerala na ich kvalitu. Áno, vodiči hodnotili vodičov, čo robia celkom radi aj mimo prieskumu.

Vek vodiča

Keď som mala 21 rokov urobila som si vodičák na kamión a začala jazdiť. Je vek 21 rokov v poriadku? Ja si myslím, že áno. Objektívne to posúdiť neviem. Jediné negatívum je to, že ak skončí absolvent školu, má zhruba 19-20 rokov. Takže musí pár rokov počkať, kým môže o vodičák na kamión požiadať. Čo bol aj môj problém. To, či je mladý človek natoľko dospelý a uvedomelý, že svoje budúce povolanie bude vykonávať svedomito a maximálne profesionálne, to je už len a len na ňom.

Je pravda, že mladí vodiči sú náchylnejší na agresívnejšiu jazdu, ktorá môže mať fatálne následky. Majú menej skúseností, zlý odhad situácie na ceste a pod. No na druhej strane je výhodou, že ich reakčný čas bude o niečo lepší ako reakčný čas starších vodičov. Všetko ma svoje plusy a mínusy.

Čo si myslia o tom vodiči? 62,9 % vodičov si myslí, že vek 21 rokov na získanie vodičského oprávnenia je v poriadku. 27,4 % si myslí, že vek by sa mal zvýšiť a iba 9,7 % vodičov si myslí, že vek by sa mal znížiť.

Ak ide o zmenu veku, vodiči navrhli dlhšiu jazdu so skúseným vodičom alebo naopak vekovú hranicu 23 až 25 rokov.

Kvalifikačná karta

S kvalifikačnou kartou je to aj po celkom dlhej dobe od zavedenia dosť nejasné. Hlavne zo strany vodičov. Na jednej strane sa od tohto školenia očakáva čo najviac nových kvalitných poznatkov, realita však býva iná. Písomný test, obsahuje 80 otázok (4 skupiny podľa tematických okruhov), na ktoré po dôkladnej príprave, nie je problém odpovedať.

Bohužiaľ, vodiči v tom vidia iba záverečnú cenu a nutnosť mať túto kartu.

84,1 % vodičov nesúhlasí s tvrdením, že začínajúci vodiči sú dostatočne pripravení po absolvovaní odborného školenia (príprava a získanie kvalifikačnej karty vodiča). Iba 15,9 % vodičov s výrokom súhlasí.

Alkohol

81, 4 % vodičov si myslí, že problém s vodičmi a alkoholom je veľmi vážny. Iba 18,6 % vodičov si myslí opak a tvrdí, že tento problém vôbec nie je vážny.

Problém s alkoholom majú ľudia v rôznych profesiách po celom svete. Spoločnosť mnoho prípadov toleruje, aj keď je to niekedy naozaj ďaleko za hranicami tolerantnosti.

Ospravedlňovať toto správanie je naozaj kontraproduktívne. Mali by sme sa viac zamerať na faktory a spúšťače tohto stavu a riešiť ich. Ako je to v prípade vodičov z povolania?

Zaregistrovala som mnoho vodičov pod vplyvom. Najviac ma však zaujímalo, či je toto správanie vyhradené vekom. Pijú častejšie starší či mladí vodiči?

67,3 % kolegov si myslí, že tento problém s alkoholom majú obe skupiny vodičov. 31 % kolegov si myslí, že ide najmä o starších vodičov. Iba 1,7 % vodičov označilo za problém mladšie ročníky.

Prečo sa z vodičov stávajú alkoholici?

Takmer polovica respondentov uviedla, že príčina je v náročnosti tohto povolaniaodlúčenie od rodiny a priateľov. Druhá najčastejšia označená odpoveď bola – pravdepodobne mal tento vodič problémy s alkoholom skôr. Medzi ďalšie príčiny zaradili: rodinné problémy, nuda, stres, zlá partia a pod.

Rozdiel medzi závislým alkoholikom a partiou, ktorá sa opíja cez víkend niekde na parkovisku, je niekedy naozaj zanedbateľný. Obe skupiny sa ráno zobudia so zostatkovým alkoholom v krvi a môžu mať z toho naozaj veľký problém.

Z prieskumu sa najčastejšie vodiči stretli s veľmi opitými vodičmi počas víkendovej pauzy. Nasledovala skúsenosť s vodičom, ktorý bol pod vplyvom počas výkonu práce a šoféroval. Mali skúsenosť aj s dopravnou nehodou, ktorú tento vodič spôsobil či privolanou policajnou hliadkou kvôli takémuto vodičovi. Nechýbal ani pracovný úraz, ktorý sa stal kvôli stavu vodiča.

Respondenti sa podelili o rôzne skúsenosti. Najčastejšie šlo o dotieravých vodičov, ktorí ich obťažovali cez víkend. Nechýbala ani menšia škodová udalosť, ktorú zapríčinil opitý a dezorientovaný vodič. Ten sa rozhodol, že uprostred zákazu jazdy (počas víkendu) opustí s kamiónom parkovisko. Zastavil ho odparovaný kamión, do ktorého narazil. Prípadne sa opitý vodič nepreberie niekoľko dní a je „nezvestný“. Až privolaná hliadka odhalí skutočnú príčinu.

Vo všeobecnosti, opití vodiči sú ľahkými obeťami zlodejov, ktorí rabujú kabíny. Väčšinou veľmi skoro ráno, keď ešte vodiči tuho spia. Takto si ušetria plyn, ktorý by tam za iných okolností mohli vypustiť a vodiča priotráviť.

Aj samotní popíjajúci vodiči sú rizikom. Častokrát sa stretnú v jednej kabíne a ostatné nik nestráži. Zlodeji majú skvelé podmienky na akciu. Pozná to Peter z vlastnej skúsenosti. Našťastie, on si svoju kabínu pred zlodejmi ochránil. Klikni na tlačidlo nižšie a prečítaj si celý príbeh.

55,7 % vodičov uviedlo, že alkohol počas víkendovej pauzy nepije. 33,3 % si dopraje iba malé množstvo. 8 % si dopraje alkohol s partiou.

Prekvapila ma aj odpoveď dvoch vodičov, ktorí sa priznali, že šoférovali pod vplyvom. Zo vzorky 113 vodičov je to síce zanedbateľné množstvo, ale predsa len je. Pevne verím, že zvyšok odpovedal pravdivo a týchto „odvážnych“ priznaní bude čo najmenej, najlepšie žiadne.

Najťažšie to má zamestnávateľ. Na jednej strane potrebuje vodičov, ktorých je málo, a na druhej zas nemôže tolerovať všetko. Do akej miery sú firmy tolerantné? Ako sa k problému s alkoholom postavia?

35,4 % vodičov si myslí, že firmy sa navonok tvária, že o tom nevedia a neriešia to. 31 % vodičov si myslí, že tieto prípady riešia, iba ak dostanú podnet od polície. 13,3 % vodičov uviedlo, že firmy o tom nevedia a neriešia to. 12,3 % vodičov uviedlo, že firmy o tom vedia, ale nechcú to riešiť. Iba 8 % uviedlo, že firmy to riešia promptne výpoveďou dotyčného.

Keďže som túto skepsu očakávala, spýtala som sa kolegov, ako by to mali firmy riešiť podľa nich.

80 % vodičov navrhlo, aby problém s alkoholikmi firmy riešili ihneď. 11,5 % uviedlo, že to nie je problém firmy a nemusia to riešiť. 8,1 % vodičov navrhlo tento problém riešiť v prípade, iba ak sa niečo stane.

V tomto tak trochu rozumiem. Niekedy je to naozaj ťažké. Alkoholikom sa môže stať ktokoľvek, aj naši blízki. Je ťažké takýchto ľudí usmerniť, ak nechcú začať sami od seba. Je ťažké vôbec začať, keďže tolerancia v našich pomeroch je naozaj ďaleko za normálnosťou. Pitie sa v mnohých prípadoch toleruje, aj keby sa nemalo. Je to smutné. Následky správania závislých ľudí si väčšinou odnesú nevinní ľudia. Ak je auto zbraň, kamión je oveľa väčšia a silnejšia.

Ak ide o opitých vodičov, tí najčastejšie skončia v priekope, plote či susedovom aute. Myslia si, že ich stav sa dá zvládnuť a risknú to. Čo ak takýto vodič sadne za volant kamióna?

V tomto prípade sa mi vybaví prípad, ktorý sa stal v Taliansku. Zapríčinil ho vodič zo Slovenska. Zabil mladú rodinu,  poškodil závory na platidlách a bolo mu ťažko zastaviť polícií. Ani po vytriezvení nepociťoval vinu. Bol to naozaj taký duševný mrzák? Pomohol mu alkohol, aby nabral odvahu a sadol za volant? To sa už určite nedozviem.

Jedno je však isté. Mali by sme sa naozaj zamyslieť, či toho naša spoločnosť  a my sami netolerujeme až príliš.

Aké riešenia našli moji kolegovia? Ako by sme vedeli týmto ľuďom pomôcť?

Odpovede boli rôzne. Niektorí si myslia, že by pomohli víkendy doma, skrátenie pracovných turnusov, častejšie byť doma s rodinou. Inak to vidia vodiči, ktorí vedia, že sa tento problém bez samotného rozhodnutia a uvedomenia dotyčného nedá riešiť. Zamerali by sa na častejšie kontroly na alkohol, prípadne by navrhli zaradiť do povinnej výbavy ťahača alkolock prístroj, ktorý po zistení alkoholu v dychu nenaštartuje motor. Prípadne riešiť takýto priestupok (jazdu pod vplyvom) doživotným zákazom jazdenia na kamióne a výpoveďou.

Akokoľvek dopadol prieskum, sme radi, že sa doň zapojilo čo najviac vodičov. Aj napriek istej nespokojnosti a tlakom, ktorým sú vodiči vystavení, je väčšina vodičov so svojou firmou spokojná, čo nás veľmi potešilo. Dá sa povedať, že si nedostatok vodičov uvedomujú aj nadriadení samotných firiem a snažia sa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre zamestnancov – či je to pomoc so získaním vodičského oprávnenia alebo kvalitné zaškolenie a pod.

Ak si firma vodiča váži, nielen pre jeho vek a dĺžku pracovného pomeru, ale aj pre jeho výsledky a iné kvality, dáva mu dôvod a motiváciu, aby bol súčasťou firmy čo najdlhšie.

Poznámky autora: Toto je druhá polovica nášho anonymného prieskumu, do ktorého sa zapojili vodiči koncom roka 2018. Prvú časť nájdete v samostatnom článku. Tento prieskum má informatívny charakter. Obe časti tohto prieskumu sme publikovali v časopise Kilometer.

Špeciálna vďaka patrí našim čitateľom a vodičom/vodičkám, ktorí sa zapojili a vyplnili dotazník.

@nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: