Mníchov (Nemecko)

Ako väčšina vodičov, aj my mníchovský okruh poznáme dokonale. Toľkokrát sme ním prešli až to bolo divné, že sme sa nikdy nezastavili a nespravili si výlet do centra. Podarilo sa to tento rok (2018). YES!

Mali sme zmiešane pocity, ako vždy, keď ideme navštíviť nejakú metropolu či zaujímavé miesto, kde už boli všetci, len my nie. A predsa, Mníchov je Mníchov. Tak sme jednu krásnu nedeľu nachystali naše (staré) kolobežky a hrkotajúc sme sa vybrali do centra.

Vyrážali sme z parkoviska Vaterstetten (48.1250882, 11.7568802), skromných 15 km západne od centra. Cesta trvala hodinu tam, hodinu späť.

Bol to dobrý nápad? Oplatilo sa tam ísť? Ako to zvládol Lucky? Čítaj ďalej a dozvieš sa. 😉

Niečo o Mníchove

Mníchov je hlavné mesto spolkovej krajiny Bavorsko. Po Berlíne a Hamburgu je Mníchov tretie najväčšie mesto v Nemecku. Je to veľmi dôležité hospodárske, dopravné a kultúrne stredisko. Má 1 429 584 obyvateľov. Zhruba trikrát viac ako naše hlavné mesto.

Bez názvu.png

Spomenúť, že Mníchov je známy najmä vďaka najväčším pivným slávnostiam Oktoberfest je asi zbytočné. Samozrejme, na muške máme aj to. 😉

Slobodný štát Bavorsko (po nemecky Freistaat Bayern) leží na juhu a juhovýchode Nemecka a je územne najväčší zo 16 spolkových krajín Nemecka, a podľa počtu obyvateľstva je 2. najľudnatejšou spolkovou krajinou. Bavorsko patrí medzi najbohatšie spolkové krajiny Nemecka.

Náš TRIP v kocke

V sobotu sme navštívili blízke mesto Haar, spravili sme si nákup a upratali auto. Nenapadlo nám nejak riešiť Mníchov. Obchody sú v nedeľu (v niektorých častiach) v Nemecku zatvorené, tak sme chceli stihnúť nákup a doplniť naše zásoby na nasledujúci týždeň.

Nakoniec sme si večer povedali, žeby sa patrilo naše kolobežky oprášiť a niekam vypadnúť. V aute trávime kopec času, bola by hlúposť nevyužiť túto možnosť. 🙂 Niekedy ráno, po raňajkách sme sa vydali na 15 km dlhú cestu do centra Mníchova. Ujo Google vypočítal skvelú trasu, po cyklistickom chodníku až do mesta. Po ceste sme si museli dať niekoľko prestávok. Bolo to šialené.

IMG_4991
Ako prvé nás privítalo Maximilianeum

Dorazili do centra, bez duše a energie vidieť niečo viac. Zhodou okolností vedľa parkovali chlapci svoje rikše (bicykel, ktorý ma nadstavbu pre cestujúcich). Ceny boli také mníchovske, nemali sme nejak na výber. Vybrať sme si mohli iba z ponuky, ktorú časť mesta chceme vidieť. Vybrali sme si tú, ktorú nám odporučil pán, ktorý nás hneď na to povozil po meste. Bol naozaj milý. V pozadí nám hrala príjemná muzika, ktorú púšťal na svojom telefóne.

IMG_5039
Aj Lucky si cestu užíval

Počas cesty sme videli naozaj zaujímavé časti Nemecka. Najviac nás však zaujal obrovský park neďaleko centra. Volá sa Englischer Garten (anglická záhrada). Bolo tam naozaj nádherne. Nie je to len obyčajný park, sú tam rôzne zákutia, ktoré sa oplatí vidieť. Napríklad tieto na fotografiách. ⇓

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Nás najviac zaujali títo mladí ľudia, ktorí surfovali na vlnách rieky.

IMG_5085

Po tejto takmer hodinovej jazde sme sa prešli po centre a po ceste sme sa snažili nájsť nejakú reštauráciu. Nakoniec sme sa vybrali do indickej. Mala skvelé recenzie a mali sme chuť na indiu. Nebola to však tá nezabudnuteľne chutná india, akú sme mali v Salzburgu. Čo bola škoda, ale nevadí. Nakoniec sme si niečo vybrali. Mango-kokosová polievka bol omyl. Aj napriek nekonečne pozitívnym recenziám na Google Maps. Peťo si našťastie vyberal podľa seba a dostal to lepšie. 😀

31042989_212226626230575_6393318571128127488_n
Ryže bola skvelá.

V reštike sme nechali niekoľko desiatok eur, Mníchov má naozaj zaujímavý cenník. Trošku sme ľutovali, že sme neskočili radšej na Subway, ale nakoniec sme sa chceli normálne najesť a nie tlačiť do seba bagety. Ak korunky šetríte, určite si to naplánujte lepšie a nájdite si podnik, kde to bude stáť za to. 🙂

Šli sme okolo zaujímavých obchodov. Videli sme šialene drahé veci vo výklade a rozmýšľali sme, či by sme si niečo také kúpili, keby sme boli bohatí. Tak schválne, kúpil by si si to? Pozri si fotografiu nižšie a porozmýšľaj.

IMG_5014
16 450 € za pavúka? 

Naša odpoveď bola jasná. Síce to zaujímave bolo, ale to bolo asi tak maximum. Tie zbytočné peniaze by si zaslúžil ktokoľvek iný len nie ten pavúk. 😀

Ďalej sme v meste videli niekoľko dychberúcich budov, námestí a pod. Čakala nás cesta späť k autu, tak sme toho veľa nepochodili. Myslím, že Mníchov za jeden deň by bola naozaj výzva. Krásne, čisté, moderné mesto. Cítili sme sa naozaj príjemne. Urobilo na nás veľký dojem. Ľudia boli milí. Aj napriek tomu, že by sme ho mohli pokojne priradiť k veľkomestu, vedeli by sme si predstaviť bývať v ňom. Naozaj mesto s potenciálom, budúcnosťou, dobrou polohou. Určite stojí za to, navštíviť ho.

V okolí mesta je podmorský svet (Sea life Munchen), botanická záhrada (Botanischer Garten München-Nymphenburg), ZOO (Hellabrunn Zoo), Neuschwanstein zámok, futbalový Štadión (Allianz Arena) a Legoland.

O Legolande v Nemecku sa dočítate aj na našom blogu. Stačí kliknúť sem.

Niekoľko fotografií na záver

 

Nutaly

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: